Skip to main content
Procore

Słownik pojęć

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z Procore, technologią opartą na chmurze czy branżą budowlaną, możesz natknąć się na kilka nieznanych lub mylących terminów. Glosariusz terminów w witrynie pomocy Procore to ułożona alfabetycznie lista pojęć, na które natknęliśmy się w trakcie naszej pracy nad projektem. Jest to także wysiłek całej społeczności — jeśli nie widzisz tego, czego szukasz, kliknij przycisk Opinia po prawej stronie strony i poproś nas o dodanie potrzebnego terminu.


A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z


A

Osoba zatwierdzająca z uprawnieniami księgowymi

W Procore osoba zatwierdzająca z uprawnieniami księgowymi to osoba upoważniona do akceptowania i odrzucania danych Procore przeznaczonych do eksportu do zintegrowanego systemu ERP. Osoby zatwierdzające z uprawnieniami księgowymi mogą rozłączyć kilka typów pozycji, takich jak zobowiązania, zlecenia zmiany zobowiązań, zlecenia zmiany umowy na wykonanie prac i faktury podwykonawców, które zostały zsynchronizowane między Procore a zintegrowanym systemem ERP. Zobacz, co warto wiedzieć o integracji systemów ERP.

Rzeczywista wartość gotówkowa

Rzeczywista wartość gotówkowa (ACV) odnosi się do obliczonej kwoty równej kosztowi odtworzenia produktu lub nieruchomości pomniejszonemu o amortyzację lub uszkodzenia.

Faktyczna data ukończenia

Faktyczna data ukończenia odnosi się do daty, w której dokonano płatności końcowych, a umowa lub finansowanie projektu budowlanego uznano za zakończone.

Załącznik

Załącznik to dokument uzupełniający sporządzany w celu poprawienia, wyjaśnienia lub zmiany informacji zawartych w wydanym wcześniej dokumencie.

Usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe to rodzaj usług architektonicznych, które wykraczają poza Usługi podstawowe określone w umowie pomiędzy architektem a kierownikiem budowy (CM). W przypadku projektu mieszkalnego usługi dodatkowe to m.in. rysunek ewidencyjny lub obraz 3D. 

Agencja

Agencja to stosunek prawny, na mocy którego jedna strona (mocodawca) upoważnia drugą stronę (agenta) do działania w imieniu mocodawcy.

Agencyjne zarządzanie budową

Agencyjne zarządzanie budową (Agencyjne CM) to płatna usługa zarządzania budową, w ramach której CM jest odpowiedzialny za świadczenie profesjonalnych usług i doradztwa na rzecz Właściciela. W ramach tej relacji, Agencyjne CM lub CM jako Agent reprezentuje interesy właściciela jako jego główny agent. 

Pozycja harmonogramu

Zobacz pozycja spotkania.

Umowa

Umowa określa relacje, warunki i obowiązki wszystkich zaangażowanych stron.

Rozliczenia AIA

Rozliczenia AIA to metoda rozliczeniowa wymagająca specjalistycznego zestawu formularzy rozliczeń progresywnych, określonych przez Amerykański Instytut Architektów (AIA). Sprawdź icon-external-link.png www.aiacontracts.org.

Lista dozwolonych

Lista dozwolonych (nazywana również białą listą lub listą bezpiecznych) to lista adresów e-mail, nazw domen, adresów IP lub innych jednostek, którym wyraźnie udzielono dostępu lub które mają pozwolenie na działanie w ramach strategii bezpieczeństwa organizacji. Jest to przeciwieństwo listy zablokowanych

Środki zarezerwowane

Środki zarezerwowane to kwota pieniędzy odłożona w pierwotnej kwocie umowy budowlanej w celu pokrycia kosztów zapłaty za znane pozycje, które nie zostały szczegółowo określone w umowie. 

Analiza alternatyw

Zobacz badanie porównawcze.

Amerykański Instytut Architektów

Amerykański Instytut Architektów (AIA) jest wiodącą organizacją zrzeszającą licencjonowanych architektów, wschodzących profesjonalistów i partnerów stowarzyszonych. Obejmuje oddziały międzynarodowe i zlokalizowane w USA. Sprawdź icon-external-link.png www.aia.org.

Systemy kształcenia ustawicznego Amerykańskiego Instytutu Architektów

Systemy kształcenia ustawicznego Amerykańskiego Instytutu Architektów (AIA CES) oceniają poziom kształcenia ustawicznego członków AIA, którzy mogą zdobywać jednostki edukacyjne (LU) od zarejestrowanych dostawców AIA CES. System kształcenia ustawicznego Procore jest zatwierdzonym dostawcą szkoleń CES AIA. Sprawdź icon-external-link.png www.aia.org.

Pozorny oferent z najniższą ofertą

Pozorny oferent z najniższą ofertą to strona, którą zidentyfikowano i uznano za stronę, która złożyła najniższą ofertę w odpowiedzi na zaproszenie do licytowania.

Struktura zatwierdzania

Struktura zatwierdzania to struktura umożliwiająca użytkownikom tworzenie, zarządzanie, przeglądanie i odpowiadanie na pozycje. W Procore strukturę zatwierdzania obsługuje narzędzie Przedłożenia.

Ścieżka zatwierdzania

W systemie Procore ścieżka zatwierdzania odnosi się do kroków, jakie musi przejść przedłożenie, zanim dotrze do etapu ostatecznego zatwierdzenia. Początkowa ścieżka zatwierdzania przedłożeń jest definiowana przez przepływ pracy zatwierdzania. Jednakże ścieżka przez cykl życia przedłożenia może zostać zmieniona przez uczestników przepływu pracy przedłożeń. Na przykład osoba zatwierdzająca może przesłać przedłożenie do weryfikacji innemu użytkownikowi Procore lub przedłożenie może zostać odrzucone, a następnie poprawione i ponownie przesłane osobom zatwierdzającym. 

Proces zatwierdzania

W Procore proces zatwierdzania odnosi się do wstępnie zdefiniowanej sekwencji, w której wyznaczeni członkowie przepływu pracy przedłożeń  muszą przejrzeć przedłożenia, zanim będzie można je zamknąć i przekazać wyznaczonym podwykonawcom. 

Przepływ pracy zatwierdzania

W systemie Procore przepływ pracy zatwierdzania oznacza listę osób, które odpowiadają na przedłożenia (na przykład zatwierdzają, odrzucają itd.) zgodnie z zasadami określonymi w strukturze zatwierdzania i stosowanym procesie zatwierdzania. 

Lista zatwierdzonych oferentów

Lista zatwierdzonych oferentów oznacza listę uprawnionych stron, które zostały zatwierdzone/wstępnie zakwalifikowane do przesłania odpowiedzialnej, konkurencyjnej oferty.

Zatwierdzone zmiany

Zatwierdzone zmiany to zmiany w projekcie, które zostały przesłane za pośrednictwem ustalonego procesu kontroli zmian i zatwierdzone przez ustanowiony organ zatwierdzający. 

Osoba zatwierdzająca

Osoba zatwierdzająca to osoba wyznaczona do zatwierdzania przedłożenia przed kontynuacją pracy. Zazwyczaj w przepływie pracy przedłożenia bierze udział wiele osób zatwierdzających oraz członkowie zespołu projektowego (na przykład architekt, inżynier projektu, inżynier konstrukcyjny itd.). Jednakże Twój konkretny przepływ pracy przedłożenia może obejmować inne osoby zatwierdzające. 

Architekt

Architekt to osoba posiadająca kwalifikacje zawodowe umożliwiające projektowanie budynków i konstrukcji innych niż budynki. Często architekt odpowiada również za doradzanie, planowanie i nadzorowanie procesu budowy.

Raport terenowy architekta

Raport terenowy architekta (AFR) to raport z miejsca budowy sporządzony przez architekta w celu poinformowania właściciela o postępie prac budowlanych i jakości pracy. AFR wydawany jest po każdej wizycie terenowej i stanowi zapis postępów projektu budowlanego, decyzji podjętych w miejscu realizacji zadania i wszelkich wątpliwości. Chociaż ogólna zawartość formularza AFR została zdefiniowana przez Amerykański Instytut Architektów (AIA), architekci mogą uwzględnić również dodatkowe informacje, aby zapewnić zwięzły zapis wizyt na miejscu budowy. 

Architekt lokalny

Architekt lokalny (AOR) to architekt lub firma architektoniczna, której nazwa widnieje na oficjalnym pozwoleniu na budowę wydanym przez zatwierdzającą ją lokalną agencję rządową.

Instrukcje uzupełniające architekta

Instrukcje uzupełniające architekta (ASI) to oficjalne instrukcje wydawane przez architekta w celu dokonania prawnych zmian, rewizji lub dostarczenia niezbędnej interpretacji w przypadku drobnych zmian w projekcie lub konstrukcji. ASI wydaje się wyłącznie w przypadku, gdy zmiana nie wpływa na kwotę lub czas trwania umowy. Celem ASI jest zapewnienie jasności prawnej w przypadku drobnych zmian w pracy, takich jak zmiana koloru farby lub kierunku otwierania drzwi. 

Architekt/inżynier

Architekt/Inżynier (A/E) odnosi się do wspólnego świadczenia usług architektonicznych i inżynieryjnych. Architektem może być korporacja, osoba fizyczna lub spółka, która ma kwalifikacje do wykonywania zawodu architekta i świadczenia profesjonalnych usług projektowych i inżynieryjnych.  

Podstawowe usługi architektów

Podstawowe usługi architektów odnoszą się do zakontraktowanego wynagrodzenia architekta i poziomu jego zaangażowania na poszczególnych etapach projektu budowlanego. Amerykański Instytut Architektów (AIA) udostępnia standardowy formularz umowy dla Właściciela i Architekta, który dzieli usługi na trzy kategorieUsługi podstawowe, Usługi uzupełniające i Usługi dodatkowe

Architektura, inżynieria i budownictwo

Angielski skrót oznaczający architekturę, inżynierię i budownictwo (AEC). AEC to powszechnie stosowany skrót oznaczający firmy AEC, branżę AEC oraz technologie AEC.

Rysunek powykonawczy

Rysunek powykonawczy to dokument przedstawiający sposób montażu gotowego produktu. Podczas realizacji nowych projektów budowlanych lub renowacyjnych wykonawcy są zobowiązani do przesłania szczegółowych rysunków powykonawczych, uwzględniających wszystkie zmiany, aby mieć pewność, że istnieją dokładne i aktualne rysunki ukończonych prac. Podobnym dokumentem jest rysunek ewidencyjny.

Szablon uprawnień do przypisania

W Procore szablon uprawnień do przypisania to szablon uprawnień, który możesz przypisać innym użytkownikom na podstawie ustawień w swoim własnym szablonie uprawnień, jeśli masz odpowiednie uprawnienia do dodawania lub edytowania innych użytkowników.

Zarządzanie budową zagrożoną

Zarządzanie budową zagrożoną (znane również jako kierownik budowy zagrożonej (CMAR)) to metoda realizacji projektu, w której CM przyjmuje odpowiedzialność finansową za zapewnienie, że prace projektowe zostaną ukończone w ramach gwarantowanej maksymalnej ceny (GMP). Dzięki tej metodzie realizacji CM zapewnia Właścicielowi profesjonalne usługi doradcze na etapie opracowywania projektu, a następnie pełni funkcję głównego wykonawcy (GW) na etapie budowy. 

Zapasy rezerwowe

Zapasy rezerwowe oznaczają nadmiar materiałów budowlanych pozostałych po zadaniu i przechowywanych w magazynie. Termin ten odnosi się również do materiałów zamawianych celowo, zazwyczaj w ramach zobowiązania umownego, w celu zapewnienia dostępności identycznych materiałów na potrzeby przyszłej wymiany lub napraw w ramach projektu.

Australijski numer przedsiębiorstwa

Australijski numer przedsiębiorstwa (ABN) to unikalny 11-cyfrowy numer nadawany przez Australijską Ewidencję Działalności (ABR) w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych działających w Australii. ABR prowadzi publicznie dostępną witrynę internetową ABN Lookup umożliwiającą wyszukiwanie firm. Sprawdź icon-external-link.png abr.business.gov.au.

Australijska Ewidencja Działalności

Australijska Ewidencja Działalności (ABR) to organizacja zajmująca się systemem wyszukiwania australijskich numerów przedsiębiorstwa (ABN). Sprawdź icon-external-link.png abr.business.gov.au.

Numer firmy australijskiej

Numer firmy australijskiej (ACN) to unikalny dziewięciocyfrowy numer wydawany przez Australijską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Inwestycji (ASIC) każdej spółce zarejestrowanej na podstawie Ustawy o Spółkach Wspólnoty Narodów z 2001 r. Sprawdź icon-external-link.png abr.business.gov.au.

Australijski Urząd Podatkowy

Australijski Urząd Podatkowy (ATO) jest główną agencją zajmującą się pobieraniem podatków przez rząd Australii. Sprawdź icon-external-link.png www.ato.gov.au.

powrót na górę


B

Obciążenie zwrotne

Obciążenie zwrotne to kwota pieniędzy, którą kupujący zatrzymuje przed sprzedawcą w celu pokrycia wszelkich kosztów poniesionych w wyniku niekompletnej lub wadliwej pracy wykonanej przez sprzedawcę. Na przykład, Właściciel może wystawić rachunek Głównemu Wykonawcy (GW) za oczyszczenie terenu lub główny wykonawca może wystawić rachunek za obciążenie zwrotne podwykonawcy z tytułu uszkodzenia mienia. 

Strona podejmująca decyzję

Strona podejmująca decyzję (BIC) to figura retoryczna oznaczająca, że dana osoba jest zobowiązana do podjęcia działania. W systemie Procore użytkownik będący stroną podejmującą decyzję musi podjąć decyzję i przesłać odpowiedź, np. zatwierdzić przedłożenie, przenieść odpowiedzialność za zapytanie o informację (RFI) lub odpowiedzieć na pozycję na liście prac poprawkowych .

Usługi podstawowe

Usługi podstawowe oznaczają zakres usług zdefiniowanych jako zwyczajowe w pierwotnej umowie pomiędzy Właścicielem a kierownikiem budowy (CM). Usługi podstawowe mogą również odnosić się do podstawowych usług architektów.

Przejęcie z możliwością wykorzystania

Przejęcie z możliwością wykorzystania odnosi się do etapu projektu budowlanego, który ma miejsce po zasadniczym ukończeniu i przed ostatecznym ukończeniem. Odnosi się to również do daty, w której Właściciel obejmuje posiadanie i/lub rozpoczyna użytkowanie powierzchni zgodnie z jej przeznaczeniem. 

Oferta

Oferta to wiążąca propozycja przesłana przez wykonawcę w celu wykonania prac dla klienta po określonej cenie i zgodnie z warunkami określonymi w propozycji projektu budowlanego. Jeśli klient zaakceptuje ofertę, od wykonawcy oczekuje się, że wywiąże się ze zobowiązania i dostarczy pracę. 

Wadium

Wadium to rodzaj gwarancji budowlanej, która jest wystawiana i gwarantowana przez poręczyciela w celu zapewnienia zabezpieczenia finansowego zleceniodawcy. W budownictwie wadium często kupuje wykonawca zatrudniony do wykonania prac na rzecz właściciela , aby pełniło ono funkcję polisy ubezpieczeniowej zapewniającej odszkodowanie właścicielowi w przypadku, gdyby wykonawca nie wywiązał się z warunków przyznanej oferty. 

Dokumenty z oferty

Dokumenty z oferty obejmują wymagane umowy, formularze ofertowe, wykresy, warunki, proponowane umowy, rysunki, plany, instrukcje, zaproszenia, specyfikacje i inne pisemne szczegóły wydane przez właściciela wykonawcom składającym ofertę w projekcie. 

Możliwość złożenia oferty

Możliwość złożenia oferty odnosi się do stanu lub stopnia, w jakim zbiór dokumentów ofertowych może w rozsądny sposób zapewnić oferentowi środki umożliwiające złożenie konkurencyjnej oferty w odpowiedzi na prace określone w dokumentach ofertowych. 

Przegląd możliwości złożenia oferty

Przegląd możliwości złożenia oferty jest częścią procesu przeglądu możliwości realizacji, w ramach którego formalnie sprawdza się dokumenty umowy w celu zidentyfikowania niepewności oraz wyeliminowania niejasności, sprzeczności, błędów, pominięć i ryzyka dla oferenta. Celem oceny możliwości złożenia oferty jest minimalizacja cen ofertowych na etapie przetargu i ograniczenie sporów na etapie realizacji projektu.

Okres rozliczeniowy

Okres rozliczeniowy definiuje cykl rozliczeniowy stosowany przez zespół projektu oraz osoby kontaktowe ds. faktur w odniesieniu do faktur i rozliczenia progresywnego Procore. Okres rozliczeniowy oprócz określenia częstotliwości cyklu rozliczeniowego (np. miesięczny lub tygodniowy) definiuje również datę rozpoczęcia/zakończenia cyklu rozliczeniowego oraz termin realizacji płatności faktury lub rozliczenia progresywnego. 

Czarna lista

Zobacz Listę zablokowanych.

Składanie ofert w ciemno

Składanie ofert w ciemno odnosi się do procesu składania ofert, w którym kwoty ofert są ukryte aż do terminu realizacji, aby zapobiec wpływowi stronniczych ofert na proces decyzyjny.

Lista zablokowanych

Zobacz Listę zablokowanych.

Gwarancja

Gwarancja to zastaw poręczyciela gwarantujący wykonanie zobowiązania określonego w gwarancji, w tym ukończenie prac lub zapłatę kwoty gwarancji strony zobowiązanej w przypadku niewykonania zobowiązania lub niezapłacenia przez zleceniodawcę, jak w przypadku gwarancji przetargowych, gwarancji należytego wykonania oraz gwarancji pracy fizycznej i materiałów.

Premia

Premia to klauzula w umowie wiążąca się z nagrodą finansową wykraczającą poza podstawowe oczekiwania finansowe. Przykładem klauzuli premiowej jest premia za wcześniejsze ukończenie projektu, która może być ustaloną kwotą wypłacaną wykonawcy za wcześniejsze ukończenie projektu.

Budżet

Budżet to przydzielona kwota pieniędzy, którą można wydać na konkretny projekt budowlany. W Procore narzędzie Budżet służy do śledzenia przewidywanych kosztów i wydatków projektu w trakcie całego procesu budowy.

Zmiana budżetu

W Procore zmiana budżetu odnosi się konkretnie do przeniesienia pieniędzy z jednej pozycji wiersza budżetu do innej pozycji wiersza budżetu. Zmiany budżetu wprowadza się w narzędziu Budżet.

Kod budżetu

W Procore kod budżetu jest stosowany do pozycji wiersza w narzędziach do zarządzania finansami Procore, dzięki czemu masz możliwość kategoryzowania pozycji wiersza jako kosztów w budżecie. Kod budżetu w Procore składa się z dwóch (2) domyślnych segmentów (tj. kodu kosztu, typu kosztu) oraz opcjonalnego segmentu zadania podrzędnego . W zależności od struktury kodu budżetu na poziomie firmy lub projektu w strukturze podziału pracy Procore, kod budżetu może również zawierać nieograniczoną liczbę niestandardowych segmentów. 

Struktura kodu budżetu

Struktura kodu budżetu to sekwencja segmentów służąca do tworzenia zrozumiałych kodów budżetu zgodnie ze wzorcem ustalonym przez organizację. W strukturze podziału pracy Procore struktura kodu budżetu dla firmy lub projektu może składać się z wielu segmentów.

Szacunkowy budżet

Szacunkowy budżet to szacunek kosztów pracy. Szacunek ten opiera się na wstępnych informacjach i charakteryzuje się pewnym stopniem dokładności. 

Modyfikacja budżetu

W Procore modyfikacja budżetu odnosi się konkretnie do przeniesienia pieniędzy z jednej pozycji wiersza budżetu do innej pozycji wiersza budżetu. Modyfikacje budżetu dokonuje się w narzędziu Budżet po zablokowaniu budżetu projektu. 

Widok budżetu

W Procore widok budżetu to szablon definiujący układ kolumn danych dla narzędzia Budżetu projektu. Widoki budżetu są konfigurowane przez administratora Procore za pomocą narzędzia administratora na poziomie firmy i obsługują kolumny standardowe, obliczeniowe i źródłowe . Następnie do projektu Procore przypisywany jest jeden lub wiele widoków budżetu, dzięki czemu użytkownicy Procore mogą przełączać się między widokami i analizować dane z różnych perspektyw. 

Ilości produkcyjne określone w budżecie

W Procore ilości produkcyjne określone w budżecie odnoszą się do mierzalnej ilości zaplanowanej do zainstalowania w ramach projektu. Zobacz Ilości produkcyjne.

Ubezpieczenie ryzyka budowlanego

Zobacz Ubezpieczenie na czas budowy

Modelowanie informacji o budynku

Modelowanie informacji o budynku (BIM) to termin z zakresu zarządzania budową oznaczający technologie wykorzystywane do generowania i zarządzania cyfrowymi reprezentacjami przestrzeni (budynków, miejsc realizacji zadania itd.). Zespoły projektowe i budowlane wykorzystują BIM do tworzenia modeli cyfrowych i symulacji procesu budowy. Celem BIM jest poprawa bezpieczeństwa, korygowanie problemów, rozwiązywanie problemów i analizowanie wpływu przed fizycznym procesem budowy.

Pozycja biznesowa

W Procore termin „pozycja biznesowa” był wcześniej używany w odniesieniu do pozycji programu spotkania utworzonego za pomocą narzędzia Spotkania. Zostało zastąpione przez pozycję spotkania.

powrót na górę


C

Kolumna obliczana

W programie Procore kolumna obliczana wykorzystuje formułę w celu dostosowania wartości wyświetlanej w komórce pozycji wiersza. 

Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów Hrabstw Stanu Kalifornia

Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów Hrabstw Stanu Kalifornia (CCAEA) jest organizacją zawodową architektów i inżynierów zatrudnionych przez agencje publiczne w hrabstwach Kalifornii. Sprawdź icon-external-link.png ccaea.org.

Kanadyjski numer firmy

Kanadyjski numer firmy (CBN) to dziewięciocyfrowy numer nadawany przez Kanadyjską Agencję Podatkową (CRA) w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych działających w Kanadzie. Sprawdź icon-external-link.png www.canada.ca/en/revenue-agency.html.

Przedsiębiorstwo certyfikowane

Przedsiębiorstwo certyfikowane (CBE) to formalne oznaczenie osoby fizycznej lub podmiotu gospodarczego wydane przez organ sektora publicznego, stowarzyszenie zawodowe lub firmę, które promuje pełny udział społeczeństwa. Przykładami CBE są m.in. określenia takie jak przedsiębiorstwo należące do mniejszości lub kobiety albo lokalne przedsiębiorstwo. 

Zdarzenie powodujące zmianę

Zdarzenie powodujące zmianę oznacza każde zdarzenie skutkujące modyfikacją mającą wpływ na zakres prac w ramach projektu budowlanego oraz harmonogram i/lub koszty projektu. W Procore zdarzenie powodujące zmianę może zostać zarejestrowane w systemie i poprzedzać utworzenie zlecenia zmiany, co pozwala członkom zespołu i interesariuszom przygotować się na zmianę kosztów, zanim stanie się ona rzeczywistym kosztem. 

Zlecenie zmiany

Zlecenie zmiany (ZZ to pisemny zapis modyfikacji umowy, który szczegółowo opisuje wszelkie zmiany w zakresie prac określonych w pierwotnej umowie. Większość umów budowlanych jest zawierana z jasno określonym zakresem prac, więc wszelkie prace dodane, zastąpione lub usunięte z zakresu oryginalnej umowy (np. zmiany projektów, warunków, harmonogramów i/lub kosztów) zazwyczaj wymagają zatwierdzonego zlecenia zmian. 

Żądanie zlecenia zmiany

Żądanie zlecenia zmiany (ŻZZ) to pakiet specyficzny dla Procore, który można utworzyć w celu umieszczenia jednego (1) lub większej liczby zleceń potencjalnej zmiany (ZPZ). ŻZZ to formalny wniosek wysyłany do Właściciela projektu, który grupuje wiele ZPZ dla jednego zakresu prac w jeden pakiet w celu dokonania przeglądu i zatwierdzenia. 

Zlecenia zmiany według pozycji wiersza

Zlecenia zmiany według pozycji wiersza (COBLI) umożliwia użytkownikom wybór poziomu szczegółowości, jaki ma być wyświetlany na fakturach i narzutach finansowych w zleceniach zmian. Funkcja ta umożliwia użytkownikom na przykład wystawianie faktur na poziomie zlecenia potencjalnej zmiany (ZPZ), a nie na poziomie zlecenia zmiany (ZZ).

Zmieniony warunek

Zmieniony warunek to wystąpienie nieprzewidzianego stanu lub okoliczności, fizycznych lub innych, których nie można było w uzasadniony sposób przewidzieć w momencie zawierania umowy. Zmieniony warunek może być wynikiem błędu lub niespodzianki. Na przykład, pewnemu wykonawcy wmówiono, że potrzeba 500 000 jardów sześciennych materiału wypełniającego, by później dowiedzieć się, że potrzeba tylko 50 000 jardów sześciennych.  

Roszczenie

Roszczenie to formalne stwierdzenie, że w wyniku zmiany, konfliktu, opóźnienia lub nieprzewidzianych okoliczności, które zaistnieją pomiędzy stronami umowy o roboty budowlane, należy się dodatkowa płatność i/lub dodatkowy termin. Roszczenia mogą składać klienci, wykonawcy i podwykonawcy, a ich wynikiem może być albo ugoda, albo dalsze działania prawne lub postępowanie sądowe. 

Wykrywanie kolizji

Wykrywanie kolizji to proces analizy danych modelowania informacji o budynku (BIM) pod kątem potencjalnych kolizji pomiędzy elementami zajmującymi tę samą przestrzeń. Ten proces szuka również niezgodnych podzespołów oraz pozycji, które mogą wymagać konkurencyjnych ram czasowych. 

Umowa z klientem
Umowa z klientem to umowa prawna zawarta między stronami umowy. W przypadku pojedynczej umowy z klientem zawartej z dwiema stronami podmiot finansujący projekt budowlany nazywany jest głównym wykonawcą lub klientem. Stroną, której płaci się za ukończenie pracy, jest wykonawca specjalistyczny. W Procore możesz utworzyć pojedynczą umowę z klientem na realizację projektu budowlanego lub podzielić zakres prac nad pojedynczym projektem na wiele umów z klientami.

Zlecenie zmiany wpływające na umowę z klientem
W Procore zlecenie zmiany wpływające na umowę z klientem (ZZWUK) to zlecenie zmiany, które ma wpływ na umowę z klientem. Dwupoziomowa konfiguracja zleceń zmiany zazwyczaj składa się z pakietu zleceń potencjalnej zmiany (ZPZ), które muszą zostać zatwierdzone przez głównego wykonawcę lub klienta. Trzypoziomowa konfiguracja zleceń zmiany zazwyczaj składa się z pakietu żądań zlecenia zmiany (ŻZZ), które muszą zostać zatwierdzone przez głównego wykonawcę lub klienta.
Żądanie klienta

Żądanie klienta odnosi się do zmiany w sposobie wykonywania prac, zainicjowanej na żądanie klienta projektu budowlanego.

Klon

Klon jest dokładną kopią istniejącej pozycji lub obiektu.

Kod kont

Kod kont to unikalny alfanumeryczny system kodowania służący do identyfikacji charakterystycznych komponentów struktury podziału pracy

Współpracownik

W Procore termin współpracownik odnosi się do każdego użytkownika Procore, który nie jest bezpośrednim pracownikiem organizacji posiadającej konto firmowe Procore i któremu przyznano ograniczone uprawnienia dostępu do konta, aby mógł wprowadzać dane w projekcie Procore. Na przykład, jeśli główny wykonawca (GW) zarządza projektem na koncie swojej firmy Procore, współpracownikiem może być podwykonawca, któremu przyznano uprawnienia do tworzenia wpisu w dzienniku, lub osoba kontaktowa ds. faktur, której przyznano uprawnienia do przesyłania faktur podwykonawcy.

Przekazanie do eksploatacji

Przekazanie do eksploatacji (Cx) to formalny proces weryfikacji, czy część lub całość konstrukcji oraz jej podzespoły i systemy (takie jak ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja powietrza (HVAC), sterowanie windami, system przeciwpożarowy i inne) zostały zaprojektowane, zainstalowane, przetestowane i są eksploatowane zgodnie z zamierzonym zastosowaniem projektu i wymaganiami umowy. W przypadku nowych konstrukcji proces ten nazywa się Przekazaniem do eksploatacji budynku (Cx). W przypadku istniejących budynków i konstrukcji wsteczne przekazanie do eksploatacji i ponowne przekazanie do eksploatacji to podobne procesy mające na celu ocenę gotowości konstrukcji do użytkowania.

Zobowiązanie

W Procore zobowiązanie jest zleceniem zakupu lub podwykonawstwem. Oba rodzaje zobowiązań to umowy stanowiące prawnie wiążącą umowę finansową pomiędzy dwiema stronami. 

Poniesiony koszt

Poniesiony koszt to inwestycja lub zobowiązanie, które już zostało dokonane i nie może zostać odzyskane.

Zlecenie zmiany zobowiązania

W Procore zlecenie zmiany zobowiązania (ZZZ) szczegółowo opisuje potencjalną zmianę, która będzie miała wpływ na pierwotne koszty i/lub harmonogram zlecenia zakupu lub podwykonawstwa.

Administrator firmy

Administrator firmy to użytkownik posiadający uprawnienia na poziomie „Administrator” do wszystkich narzędzi na poziomie firmy w Procore. Udzielenie użytkownikowi uprawnień „Administrator” do narzędzia Katalog na poziomie firmy automatycznie przypisuje temu użytkownikowi uprawnienia „Administrator” do wszystkich narzędzi na poziomie firmy. Nazywany także Administratorem Procore.

Szablon uprawnień firmy

Szablon uprawnień firmy to zestaw uprawnień opartych na rolach, które można przypisać jednemu lub większej liczbie użytkowników Procore w firmie. Ustawienia uprawnień w szablonie uprawnień firmy określają, jakie czynności mogą wykonywać użytkownicy i jakie informacje mogą zobaczyć w każdym narzędziu Procore na poziomie firmy.

Konfigurowalny zestaw pól

Konfigurowalny zestaw pól to grupa pól służących do wpisywania danych, które administrator Procore w Twojej firmie może skonfigurować jako opcjonalne, wymagane lub ukryte dla niektórych obsługiwanych narzędzi Procore. Konfigurowalny zestaw pól umożliwia WŁĄCZANIE i WYŁĄCZANIE pól wprowadzania danych, a także pracę z polami niestandardowymi. 

Połączona aplikacja

W Procore termin „połączona aplikacja” odnosi się do aplikacji strony trzeciej, stworzonej na platformie Procore OS przez zewnętrznych programistów. Aplikacje te NIE są własnością Procore, NIE są przez nią obsługiwane ani wspierane. Podłączając aplikację strony trzeciej do swojego konta Procore, udzielasz jej upoważnienia do dostępu i korzystania z Twojego konta Procore w Twoim imieniu. Upoważnione aplikacje mogą korzystać z Twojego konta Procore na różne sposoby, w tym (ale NIE wyłącznie) uzyskiwać dostęp do Twojego konta Procore, przeglądać Twoje dane kontaktowe i wykonywać różne czynności w Procore w Twoim imieniu. 

Połączona firma

Połączona firma to firma lub organizacja, która jest uwzględniona w sieci Procore Construction Network i dodana jako firma w narzędziu Katalog na poziomie firmy. Chociaż możesz edytować i zarządzać częścią informacji o firmie w katalogu na poziomie firmy, firma ma także publiczny profil z informacjami, które przechowuje.

Administracja budowy

Administracja budowy (CA) odnosi się do obserwacji przeprowadzanych przez Projektanta projektu w trakcie realizacji projektu budowlanego.

Dyrektywa zmiany budowy

Dyrektywa zmiany budowy (CCD) to polecenie prawne zainicjowane przez właściciela projektu budowlanego, zwykle po zaistnieniu sporu, które zobowiązuje wykonawcę do przestrzegania obowiązkowego polecenia. Różni się od zlecenia zmiany tym, że zlecenie zmiany podlega umowie między dwiema stronami. 

Dokumenty budowy

Dokumenty budowy (CD) to zbiór informacji graficznych i pisemnych, który przedstawia wymagania administracyjne, szczegóły projektu, plany, specyfikacje, zmiany, poprawki i inne wymagania dotyczące projektu budowlanego. Dokumenty CD są wymagane na każdym etapie procesu budowlanego, począwszy od składania ofert dotyczących umowy i negocjacji aż po zamknięcie projektu. 

Kształcenie ustawiczne

Kształcenie ustawiczne (CE) odnosi się do krótkoterminowych i/lub niepełnoetatowych możliwości kształcenia oferowanych osobom dorosłym poza formalnym systemem edukacji, obejmującym studia licencjackie i magisterskie. Istnieje wiele możliwości doskonalenia zawodowego dla profesjonalistów z branży budowlanej oferowanych przez szkoły wyższe, stowarzyszenia zawodowe oraz organizacje non-profit i nastawione na zysk. 

Administracja umowy

Administracja umowy (CA lub CA) to skrót oznaczający administrowanie umową w ramach projektu budowlanego. Nie należy mylić tego z administracją budowy. W tym kontekście CA odnosi się do usług administracyjnych, które architekt ma świadczyć na podstawie umowy zawartej między właścicielem a wykonawcą

Gwarancja umowy

Gwarancja umowy to umowa prawna lub dorozumiana, która gwarantuje, że wszelkie wady wykonania, wykryte w oryginalnej konstrukcji, zostaną naprawione w określonym okresie gwarancyjnym.

Wykonawca
Wykonawcą jest firma lub osoba fizyczna, której wykonawca specjalistyczny przyznaje umowę na wykonanie części prac w ramach innej, istniejącej umowy.

Faktura wykonawcy
Faktura wykonawcy to żądanie płatności składane przez firmę lub osobę fizyczną, która zawarła wiążącą umowę z inną stroną umowy. W Procore termin faktura umowna jest odpowiednikiem terminu faktura płatna.
Konfigurowalne zestawy pól

Konfigurowalne zestawy pól to grupa pól w niektórych narzędziach Procore, które można ustawić jako opcjonalne, wymagane lub ukryte, w zależności od potrzeb firmy. 

Możliwość budowy

Możliwość budowy odnosi się do praktyki zarządzania projektami, w której wykorzystuje się wiedzę i doświadczenie w budownictwie do przeglądu projektu budowlanego od początku do końca, na etapie planowania i projektowania. Celem procesu oceny możliwości budowy jest identyfikacja potencjalnych opóźnień, problemów i przeszkód, aby zapewnić, że projekt będzie realizowany w sposób bezpieczny, systematyczny, terminowy i opłacalny, przy jednoczesnym osiągnięciu najwyższej ogólnej jakości. Menedżerowie projektów stosują różnorodne techniki analizy, zarówno koncepcyjnej, jak i fizycznej, na etapie projektowania, planowania i realizacji. 

Przegląd możliwości budowy

Przegląd możliwości budowy to sformalizowany proces weryfikacji przeprowadzany na wczesnych etapach projektowania w projektach budowlanych. Proces ten opiera się na wiedzy i doświadczeniu doświadczonego personelu budowlanego, doświadczonych inspektorów i/lub konsultantów, którzy oceniają dokumenty budowy projektu, aby zagwarantować, że projekt nadaje się do realizacji, przetargu i konserwacji. Celem procesu jest złagodzenie ryzyka, identyfikacja obszarów, w których można zaoszczędzić koszty, oraz sprawdzenie możliwości osiągnięcia ogólnych celów projektu. 

Budżet budowy

Budżet budowy odnosi się do kwoty pieniężnej ustalonej na etapie planowania lub projektowania, która przewiduje całkowity koszt i wydatki związane z nabyciem, przygotowaniem, realizacją i dostarczeniem projektu budowlanego.

Dokumenty kontraktowe budowy

Dokumenty kontraktowe budowy (CD) to prawnie wiążące obrazy i dokumenty pisemne, które określają role, obowiązki i prace, które mają zostać wykonane przez jedną lub więcej stron. Mimo że każdy projekt jest inny, typowe dokumenty kontraktowe składają się z umów, rozszerzeń, dokumentów ofertowych, wykazów ilościowychwarunków umowyrysunków, wymagańspecyfikacji. 

Koszt budowy

Termin koszt budowy odnosi się do całkowitych kosztów poniesionych przez właściciela na wybudowanie obiektu, np. budynku lub innej konstrukcji. Chociaż definicja rzeczywistych kosztów budowy danego zasobu może być różna, koszt budowy opiera się zazwyczaj na sumie ustalonej w umowie/umowach o budowie projektu oraz wszelkich innych kosztach bezpośrednich związanych z budową zasobu. 

Zastaw budowlany

Zastaw budowlany to roszczenie zgłaszane wobec nieruchomości przez wykonawcę lub innego profesjonalnego dostawcę pracy fizycznej lub materiałów do pracy na tej nieruchomości. Zastaw ma na celu ochronę wykonawców branży budowlanej przed brakiem zapłaty przez właściciela nieruchomości za świadczone usługi. 

Kierownik budowy

Kierownik budowy (CM) to firma świadcząca usługi profesjonalne lub osoba posiadająca wiedzę specjalistyczną umożliwiającą kierowanie, zarządzanie i nadzorowanie planowania, projektowania i budowy powstającego zasobu, takiego jak budynek lub inna konstrukcja. Wielu CM to niezależni wykonawcy z dużym doświadczeniem w budownictwie, których zatrudnia właściciel w celu kontrolowania umów, kosztów, dostaw, jakości, bezpieczeństwa i harmonogramu projektu.

Kierownik budowy jako doradca

Kierownik budowy jako doradca (CMa lub CMA) to kierownik budowy pobierający opłaty, którego właściciel projektu zatrudnia w celu pomocy w realizacji projektu. CMa może zostać zatrudniony przed wyborem wykonawcy lub gdy Właściciel chce uzupełnić istniejący zespół. 

Kierownik budowy zagrożonej

Kierownik budowy zagrożonej (CMAR lub CM At-Risk), znany również jako zarządzanie budową zagrożoną, to metoda realizacji projektu, w której kierownik budowy (CM) przyjmuje odpowiedzialność finansową za ukończenie prac projektowych w ramach Gwarantowanej Maksymalnej Ceny (GMP). Dzięki tej metodzie realizacji CM zapewnia Właścicielowi profesjonalne usługi doradcze na etapie opracowywania projektu, a następnie pełni funkcję głównego wykonawcy (GW) na etapie budowy. 

Opłata za zarządzanie budową

Opłata za zarządzanie budową (Opłata CM) to opłata umowna płacona kierownikowi budowy (CM) za wykonane usługi.

Plan zarządzania budową

Plan zarządzania budową (CMP) to pisemny plan lub zestaw planów przygotowany przez Kierownika budowy (CM) w celu jasnego określenia kosztów i harmonogramu projektu przed rozpoczęciem prac na miejscu. W CMP szczegółowo opisano również przewidywany i potencjalny wpływ prac budowlanych na otaczający teren oraz środki kontroli zaimplementowane w celu zminimalizowania wpływu tych prac na miejsce realizacji zadania i otaczające je obszary. 

Harmonogram budowy

Harmonogram budowy to szczegółowy, graficzny i/lub pisemny opis zadań projektu budowlanego i czasu ich realizacji, zwykle przedstawiony na sekwencyjnej, uporządkowanej według priorytetów osi czasu, uwzględniającej zadania zależne od innych. 

Stowarzyszenie Kanadyjskich Specyfikacji Budowlanych

Stowarzyszenie Kanadyjskich Specyfikacji Budowlanych (CSC) jest ogólnokrajową, wielodyscyplinarną, organizacją non-profit posiadającą oddziały w całej Kanadzie. CSC opracowuje i udostępnia wysokiej jakości programy edukacyjne, publikacje i usługi służące rozwojowi społeczności budowlanej. Sprawdź icon-external-link.png www.csc-dcc.ca.

Instytut Specyfikacji Budowlanych

Instytut Specyfikacji Budowlanych (CSI) to krajowe stowarzyszenie wolontariuszy, w tym specjalistów, architektów, inżynierów, wykonawców, kierowników obiektów, przedstawicieli produktów, producentów, właścicieli i innych osób, które są ekspertami w dziedzinie budownictwa i poświęcają się ulepszaniu komunikacji informacji o budownictwie. Zobacz icon-external-link.png www.csiresources.org.

Środki awaryjne

Środki awaryjne to kwota pieniędzy przechowywana w rezerwie na pokrycie przypadkowych lub dodatkowych nieprzewidzianych kosztów w trakcie trwania projektu budowlanego.

Budżet awaryjny

Budżet awaryjny to kwota pieniędzy utrzymywana w rezerwie na pokrycie przypadkowych lub dodatkowych nieprzewidzianych kosztów w trakcie trwania projektu budowlanego. Celem budżetu awaryjnego jest zaplanowanie i przygotowanie reakcji ograniczającej koszty powstałe w wyniku nieprzewidzianych okoliczności. 

Plan awaryjny

Plan awaryjny to plan przygotowywany z wyprzedzeniem w celu ograniczenia ryzyka i szkód spowodowanych nieprzewidzianymi okolicznościami w kosztach projektu, 

Kształcenie ustawiczne

Kształcenie ustawiczne (CE) odnosi się do kursów oferowanych osobom dorosłym przez społeczności, instytucje szkolnictwa wyższego i inne organizacje, mających na celu rozwijanie wiedzy i umiejętności zawodowych. 

Umowa
Umowa to umowa prawna, na mocy której strona finansowania angażuje stronę trzecią (umowa) do wykonania całości lub części prac określonych w umowie wstępnej.
Administracja umowy 

Administracja umowy (CA) to działalność obejmująca planowanie, negocjowanie, tworzenie, realizację i zapewnianie zgodności z warunkami umowy budowlanej. CA wiąże się z kontaktami z wykonawcami, pracownikami, dostawcami, sprzedawcami i innymi podmiotami świadczącymi usługi. Amerykański Instytut Architektów (AIA) używa również akronimu „CA” w odniesieniu do usług „administrowania umową” świadczonych przez architekta/inżyniera (A/E) w fazie realizacji projektu. 

Wykonawca

Wykonawca to osoba lub firma zatrudniona przez klienta, która odpowiada za dostarczenie niezbędnego sprzętu, materiałów, pracy fizycznej i usług wymaganych do wykonania prac w celu wypełnienia wymogów umowy budowlanej.

Zestawienie wartości wykonawcy
Zestawienie wartości wykonawcy (ZWW lub ZW wykonawcy) umożliwia wykonawcom działającym dalej w łańcuchu dostaw szczegółowe rozbicie poszczególnych pozycji prac w ramach podwykonawstwa lub zlecenia zakupu dla wykonawcy działającego wcześniej w łańcuchu dostaw.
Kod kosztów

Kod kosztów to kod definiujący konkretny rodzaj prac wykonywanych w ramach projektu budowlanego.

Kontrola kosztów

Kontrola kosztów odnosi się do praktyki księgowości i zarządzania projektami, której celem jest ograniczenie wydatków na projekt budowlany w celu zwiększenia zysków. Stosowanie zatwierdzonych przez Właściciela metod kontroli pomaga menedżerom projektów zapewnić realizację projektów zgodnie z zakresem, czasem i budżetem określonym w umowie.

Koszt budowy

Koszt budowy odnosi się do wszystkich kosztów związanych z budową projektu. Obejmuje to koszty umów z wykonawcami, pozycje wsparcia budowy, pozycje warunków ogólnych, całą zakupioną pracę fizyczną, materiały i sprzęt stały.

Zarządzanie kosztami

Zarządzanie kosztami to proces planowania i kontrolowania wszystkich lub części kosztów związanych z procesem planowania, projektowania i budowy w celu zapewnienia, że projekt zmieści się w budżecie.

Umowa typu „koszty plus”

Umowa typu „koszty plus” to szczegółowa umowa prawna, na mocy której Właściciel zwraca wykonawcy wszystkie koszty związane z budową, a także dodatkową kwotę (stanowiącą procent od całkowitej ceny umownej lub stałą opłatę) pokrywającą koszty ogólne i zysk wykonawcy. 

Typ kosztu

Typ kosztu to zestaw kosztów zidentyfikowanych za pomocą unikalnego skrótu lub etykiety. W strukturze podziału kosztów Procore „Typ kosztu” to płaski segment z następującymi opcjami domyślnymi: (E) Sprzęt, (L) Praca fizyczna, (M) Materiały, (O) Inne, (KW) Koszt właściciela, (S) Zobowiązania i (SVC) Usługi profesjonalne. 

Ubezpieczenie na czas budowy

Ubezpieczenie na czas budowy (COC) (znane również jako ubezpieczenie ryzyka budowlanego) to polisa ubezpieczeniowa, która zapewnia finansową ochronę stronom biorącym udział w projekcie budowlanym przed kosztami napraw i wymiany w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń (takich jak wypadki, pożary, powodzie, kradzieże itp.). Ubezpieczenie zazwyczaj wykupuje właściciel, kierownik budowy (CM) lub główny wykonawca (GW). Jest ono ustalane w ramach konkretnej umowy, ale zazwyczaj obowiązuje w trakcie budowy i przez pewien czas po jej zakończeniu. 

Ekipa

Ekipa to profesjonalna grupa pracowników wykonująca prace na budowie. W Procore ekipa składa się z lidera ekipy (często brygadzisty), pracowników (jeśli jesteś GW, są to Twoi bezpośredni pracownicy) oraz robotników (jeśli jesteś GW, są to pracownicy zatrudnieni przez podwykonawcę). Przykładami ekip budowlanych są m.in. ekipy betoniarskie, elektryczne, HVAC i hydrauliczne, ale może to być również ekipa konserwacyjna, która dba o czystość miejsca realizacji zadania dla ekip budowlanych. 

Harmonogram dat krytycznych

Harmonogram dat krytycznych to harmonogram przedstawiający ważne wydarzenia i kamienie milowe o różnym znaczeniu na drodze do ukończenia projektu budowlanego. Zobacz także Harmonogram kamieni milowych.

Metoda ścieżki zadań krytycznych

Metoda ścieżki zadań krytycznych (CPM) to analiza modelowania projektu, która określa wszystkie krytyczne i niekrytyczne działania oraz ich logiczną kolejność w celu identyfikacji działań krytycznych. Do czasu trwania projektu dodano jedną krytyczną czynność. Działanie niekrytyczne to zadanie, które można wykonać podczas pracy nad innym zadaniem i które nie wydłuża czasu trwania projektu. Ścieżka zadań krytycznych to czynności, które przyczyniają się do najdłuższego czasu trwania. Wykres Gantta jest przykładem narzędzia wykorzystywanego w CPM. 

Atak typu Cross-Site Request Forgery 

Atak typu Cross-Site Request Forgery (CSRF) to złośliwy atak wykorzystujący lukę w zabezpieczeniach uwierzytelnionego użytkownika za pomocą sfałszowanego żądania, które ma na celu nakłonienie użytkownika do wykonania niezamierzonej czynności, np. zmiany hasła do konta lub przelania pieniędzy na konto atakującego. 

Pole niestandardowe

Pole niestandardowe ma w Procore trzy (3) różne definicje. (1) Element strony stworzony przez zespół ds. rozwiązań niestandardowych Procore jako usługa dodatkowa, umożliwiająca przechwytywanie informacji specyficznych dla danej firmy w obsługiwanym narzędziu Procore. (2) Możliwość dostosowania etykiety pola jest dostępna w niektórych narzędziach Procore. Na przykład na stronie Konfiguruj ustawienia narzędzia RFI projektu znajdują się dwa pola niestandardowe. (3) Dodatkowe pole, które można dodać i dostosować za pomocą narzędzia Administratora firmą dla niektórych narzędzi Procore za pośrednictwem konfigurowalnych zestawów pól

Segment niestandardowy

W Procore segment niestandardowy to odrębna kategoria utworzona dla firmy lub projektu, która umożliwia podział pracy na pozycje zarządzania. Segmenty niestandardowe można tworzyć w strukturze podziału pracy Procore. Przykłady niestandardowych segmentów, które Twoja firma lub zespół projektowy może chcieć utworzyć, obejmują: Obszar, Lokalizacja, Faza itd. 

Niestandardowy przepływ pracy

W Procore niestandardowy przepływ pracy to proces definiujący unikalną ścieżkę zatwierdzania, która jest specyficzna dla danej organizacji i jej projektów.

Zarządzanie relacjami z klientem

Zarządzanie relacjami z klientem (CRM) odnosi się do strategii, praktyk i systemów stosowanych w firmie w celu zarządzania obecnymi, byłymi i potencjalnymi klientami. 

powrót na górę


D

Domyślny

W informatyce termin „domyślny” odnosi się do wstępnie wybranej opcji udostępnionej przez producenta oprogramowania lub ustawienia skonfigurowanego przez administratora bez udziału użytkownika końcowego. W Procore określenie „domyślne” jest najczęściej używane w odniesieniu do wstępnie wybranych pól i wstępnie skonfigurowanych ustawień w interfejsie użytkownika. W branży budowlanej termin „niewypełnienie zobowiązania” może również oznaczać, że jedna ze stron nie wywiązała się ze zobowiązania finansowego lub naruszyła warunki umowy.

Segment domyślny

W Procore segment to odrębna kategoria, za pomocą której organizacja dzieli swoją pracę na łatwe do zarządzania komponenty. Segment domyślny to segment automatycznie dostarczany do wykorzystania z kontem firmowym Procore. WBS firmy Procore ma dwa wymagane domyślne segmenty: kod kosztu i typ kosztu. Posiada również opcjonalny domyślny segment: zadanie podrzędne.

Metoda dostarczenia

W Procore pole Metoda dostarczenia definiuje sposób współpracy interesariuszy na każdym etapie projektu, obejmującym planowanie, projektowanie i budowę. Na przykład: metoda „projekt-przetarg-budowa”, projekt-budowa lub kierownik budowy zagrożonej.

Lista zablokowanych

Lista zablokowanych (nazywana również listą blokowanych lub listą odrzuconych) to lista adresów e-mail, nazw domen, adresów IP lub innych jednostek, którym wyraźnie zablokowano dostęp lub możliwość działania w ramach strategii bezpieczeństwa organizacji. Jest to przeciwieństwo listy dozwolonych

Metoda „projekt-przetarg-budowa”

Metoda „projekt-przetarg-budowa” (DBB) to metoda realizacji projektu, w której właściciel zaprasza do złożenia oferty i przyznaje umowy odrębnym podmiotom na fazę projektowania i budowy projektu.  

Projekt-budowa

Termin projekt-budowa odnosi się do umowy i metody realizacji projektu, w której jeden podmiot jest odpowiedzialny zarówno za zaprojektowanie, jak i realizację projektu. Projektem typu projekt-budowa zazwyczaj kieruje architekt lub wykonawca, a właściciel projektu ma w ramach umowy jedną osobę odpowiedzialną.

Koordynacja projektu

Koordynacja projektu to szerokie pojęcie odnoszące się do koordynacji wszystkich działań projektowych, procesów i zasobów w celu zapewnienia spójności i kompatybilności pomiędzy komponentami. 

Projektowanie-rozwój

Projektowanie-rozwój (DD) odnosi się do jednej z pięciu (5) faz usług architektonicznych w ramach projektu budowlanego, w ramach której architekt wykorzystuje projekt schematyczny (SD) do opracowania początkowej dokumentów budowy (CD) projektu. 

Projekt-Koniec

Etap Projekt-Koniec (nazywany także projektem końcowym) ma miejsce po etapie wstępnym. Na tym etapie projektant dostarcza ostateczny zestaw rysunków i specyfikacji, na podstawie których rozpoczyna się proces składania ofert. Po zatwierdzeniu ostatecznego projektu przez Właściciela rozpoczyna się etap składania ofert i zamówień publicznych na projekt.

Projekt-wstępny

Etap Projekt-wstępny (nazywany także etapem wstępnego projektowania i rozwoju projektu) ma miejsce po etapie schematycznym (etapie, na którym ustalana jest ostateczna koncepcja). Na tym etapie projektant pomaga Właścicielowi zbadać, zbadać i przeanalizować nieruchomość oraz projekt z technicznego punktu widzenia, aby określić pozycje architektoniczne, mechaniczne i konstrukcyjne projektu. 

Projekt-schemat

Termin „Projekt-schemat” (nazywany również projektem schematycznym) odnosi się do pierwszego etapu podstawowych usług projektanta wykonywanych w ramach projektu. Na tym etapie projektant poznaje wymagania projektu i ogólną wizję, a następnie przedstawia szereg schematycznych projektów (takich jak rysunki, szkice itp.), aby ustalić ostateczny projekt schematyczny.   

Weryfikacja projektu

Weryfikacja projektu to proces wspólny dla wszystkich branż, w ramach którego ocenia się projekt pod kątem jego wymagań, aby zidentyfikować i rozwiązać problemy przed rozpoczęciem budowy. 

Projektant

Projektant to osoba lub organizacja, której zawód polega na świadczeniu usług projektowych na potrzeby inwestycji budowlanych. Projektant zajmuje się planowaniem, projektowaniem koncepcyjnym, kompletnymi projektami architektonicznymi, rysunkami budowlanymi i specyfikacjami technicznymi, a także zapewnia zgodność projektów z przepisami prawnymi.

Koszty bezpośrednie

Koszt bezpośredni to wydatek, który można bezpośrednio przypisać do realizacji projektu, taki jak praca fizyczna, materiały, sprzęt i wydatki uwzględnione w podwykonawstwie. W Procore termin koszt bezpośredni jest używany w węższym znaczeniu i odnosi się wprost do kosztów projektu budowlanego, które NIE są związane z zleceniem zakupu ani podwykonawstwem, takich jak koszty tymczasowej przyczepy, wynagrodzenia z listy płac za nadzór wypłacane przez GW itd.

Wiadomość bezpośrednia

W narzędziu Rozmowy firmy Procore wiadomość bezpośrednia to prywatna rozmowa między dwiema lub większą liczbą osób biorących udział w projekcie. Dostęp do wiadomości bezpośrednich możesz uzyskać w sekcji „Wiadomości bezpośrednie” w narzędziu Rozmowy .
Uwaga: Bezpośrednia wiadomość do wielu osób różni się od rozmowy grupowej w Procore, gdzie utworzono grupę w celu umożliwienia komunikacji określonym osobom w projekcie.

Lista dystrybucji

Lista dystrybucji to lista odbiorców wiadomości, do których można wysyłać wiadomości jednocześnie, zgodnie z ustawieniami powiadomień narzędzia. W Procore lista dystrybucji pełni funkcję podobną do funkcji Kopia (DW) w programie pocztowym i służy do powiadamiania wybranych użytkowników Procore o określonym zdarzeniu lub zmianie statusu. Na przykład, gdy menedżer projektu tworzy nowe przedłożenie, możesz dodać grupę dystrybucji „Menedżerów projektu” do listy dystrybucji dla konkretnego przedłożenia.

Grupa dystrybucji

Grupa dystrybucji to grupa użytkowników utworzona w narzędziu Firma lub Katalog Projektu firmy Procore. Tę grupę użytkowników można przypisać do roli, np. „Strona wyznaczona”, lub dodać do listy dystrybucji w celu otrzymywania powiadomień na podstawie ustawień powiadomień narzędzia.

Dział

Termin „Dział” odnosi się do działów budownictwa zdefiniowanych przez Construction Specifications Institute (CSI) MasterFormat. Dział to powszechnie stosowany standard grupowania, który pomaga organizować specyfikacje konstrukcyjne, kody kosztów i inne udokumentowane informacje dotyczące projektu. Przykłady podziałów obejmują: Dział 01 — Wymagania ogólne, Dział 02 — Budownictwo na placu budowy, Dział 03 — Beton itd. 

Dalszy współpracownik

W Procore dalszy współpracownik to osoba, firma lub podmiot, który zawiera umowę prawną z Twoją firmą w celu wykonania prac w ramach projektu budowlanego. Termin „dalszy współpracownik” oznacza osobę, firmę lub podmiot, któremu posiadacz konta firmowego Procore płaci za wykonanie zleconej pracy.

Dalsza faktura

W Procore dalsze faktury obejmują faktury podwykonawców, które są rozliczane na podstawie podwykonawstw dotyczących zobowiązania, oraz faktury wykonawców, które są rozliczane na podstawie umów zobowiązań.

Żądanie zwolnienia środków

W Procore termin „żądanie zwolnienia środków” był używany w odniesieniu do faktur składanych przez stronę umowy w celu wnioskowania o wypłatę środków na pokrycie kosztów pracy fizycznej, materiałów i innych wydatków. Termin ten został zastąpiony terminem faktura podwykonawcy.

Rysunki

Rysunki stanowią projekt budowlany wraz z graficzną i techniczną prezentacją prac, które mają zostać wykonane. Rysunki dołączone do umowy są przygotowywane przez architektów, inżynierów i innych specjalistów z danej branży. Rysunki można również podzielić na zestawy dotyczące architektury, konstrukcji, HVAC, elektryki, hydrauliki, gaszenia pożaru itd.  

powrót na górę


E

Data zakończenia okresu eksploatacji

Data zakończenia okresu eksploatacji (EOL) określa kalendarzową datę, w której kończy się produkcja nowych wersji, aktualizacji i poprawek dla produktu programowego, usługi lub funkcji.

Data zakończenia wsparcia

Data zakończenia wsparcia (EOS) określa datę, w której kończy się wsparcie techniczne danego produktu, usługi lub funkcji oprogramowania. 

Numer identyfikacyjny pracodawcy

Numer Identyfikacyjny Pracodawcy (EIN) to federalny numer identyfikacyjny podatnika podmiotu gospodarczego. Jest to unikalny dziewięciocyfrowy numer nadawany przedsiębiorstwom przez amerykański Urząd Skarbowy (IRS). Nazywany jest także Federalnym Numerem Identyfikacyjnym Pracodawcy (FEIN)

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP) to rodzaj oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, które może służyć do zbierania, przechowywania i zarządzania danymi z wielu działań biznesowych, w tym oprogramowania do zarządzania budownictwem i nieruchomościami oraz systemów księgowych.

Numer identyfikacyjny pracodawcy

Numer identyfikacyjny pracodawcy (EIN) to dziewięciocyfrowy numer nadawany przez Internal Revenue Service (IRS) w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Sprawdź icon-external-link.png www.irs.gov.

Numer referencyjny pracodawcy

Numer referencyjny pracodawcy (ERN) to dziesięciocyfrowy numer alfanumeryczny nadawany przez Urząd Skarbowy i Celny Jego Królewskiej Mości (HMRC) w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych działających na terenie Zjednoczonego Królestwa. Sprawdź icon-external-link.png www.gov.uk/government/organisations/hm-revenue-customs.

Prognozowana data ukończenia

Prognozowana data ukończenia to data, w której projekt ma zostać ukończony zgodnie z planami i specyfikacjami dotyczącymi projektu budowlanego.

Szacunkowy koszt ukończenia

Szacunkowy koszt ukończenia (ECC lub ETC) to pozostałe koszty, które zostaną poniesione w ramach projektu w określonym czasie. Koszty ETC oblicza zazwyczaj menedżer projektu, korzystając z szacunków kosztów działań, które już zostały wykonane, aby przewidzieć, jaki będzie koszt pozostałych do ukończenia działań. 

Szacunkowy finalny koszt

Szacunkowy finalny koszt (EFC) to prognoza kosztów ukończenia projektu budowlanego, sporządzana na podstawie przewidywanych kosztów projektu.

Zdarzenie usprawiedliwiające

Zdarzenie usprawiedliwiające odnosi się do zdarzenia szczegółowo opisanego w umowie o roboty budowlane, które częściowo lub całkowicie uniemożliwia lub niekorzystnie wpływa na realizację prac przez wykonawcę.

Istniejące warunki

Istniejące warunki odnoszą się do zmiany, która następuje, gdy plany projektowe muszą zostać zmodyfikowane ze względu na istniejące warunki w miejscu pracy.

Prolongata terminu

Prolongata terminu (EOT) to formalny wniosek składany przez wykonawcę w celu wykazania, że wykonawca nie ponosi winy za opóźnienie mające wpływ na harmonogram projektu budowlanego.  

Proces ETL

Proces ETL (ETL) to proces obliczeniowy, który polega na wyodrębnieniu danych ze źródła, konwersji tych danych z ich poprzedniego formatu na inny format, a następnie załadowaniu przekonwertowanych danych do systemu docelowego. 

powrót na górę


F

Tryb przyspieszony

Termin Tryb przyspieszony w żargonie budowlanym oznacza metodologię realizacji, która dzieli projekt na fazy, aby umożliwić rozpoczęcie budowy przed zakończeniem pełnej fazy projektowania.

Federalny numer identyfikacyjny pracodawcy

Federal Employer Identification Number (FEIN) to dziewięciocyfrowy numer nadawany przez Internal Revenue Service (IRS) w celu identyfikacji podmiotów gospodarczych działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Nazywany jest także Numerem Identyfikacyjnym Pracodawcy (EIN). Sprawdź icon-external-link.png www.irs.gov.

Federalny identyfikator podatkowy

Federalny identyfikator podatkowy (Numer identyfikacji podatkowej) to unikalny dziewięciocyfrowy numer nadawany osobom fizycznym i firmom przez Internal Revenue Service (IRS) w celach podatkowych. Obywatelom USA i osobom kwalifikującym się do niego przydzielany jest numer ubezpieczenia społecznego (SSN). Osobom niebędącym obywatelami ani nieuprawnionym rezydentom nadawany jest Indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej (ITIN). Podmiotom gospodarczym przypisywany jest numer identyfikacyjny pracodawcy (EIN). Sprawdź icon-external-link.png www.irs.gov.

Zlecenie terenowe

Zlecenie terenowe to dokument wydawany przez Kierownika Budowy (CM) lub Właściciela w celu udzielenia wykonawcom wyjaśnień i wymagań dotyczących wykonywania prac nieujętych w dokumentach umowy. Zazwyczaj zlecenie terenowe wydawane jest w przypadku niewielkiej zmiany, która jest uznawana za niezbędną do ukończenia prac, ale nie ma wpływu na cenę umowną ani harmonogram projektu. 

Ostateczne ukończenie

Termin „ostateczne ukończenie” odnosi się do punktu w czasie lub daty, w której wszystkie warunki umowy dotyczące projektu budowlanego zostały spełnione.

Narzut finansowy

Narzut finansowy to stała kwota lub procent, który stosuje się do kosztu dobra lub usługi w celu określenia ceny sprzedaży, która przynosi zysk.

Zapas czasowy

Termin zapas czasowy jest używany w żargonie budowlanym i oznacza ilość czasu, o jaką można opóźnić zadanie w projekcie bez opóźnienia ogólnego ukończenia prac.  

Śledzący

W Procore  śledzący to osoba, która śledzi rozmowę związaną z pozycją projektu. Obserwowane przez Ciebie rozmowy pojawiają się w sekcji „Pozycje” w narzędziu Rozmowy.

Rozliczenie wymuszone

Rozliczenie wymuszone to metoda płatności dla wykonawców, z której czasami korzystają lokalne, stanowe i federalne agencje, aby zapłacić wykonawcy za dodatkową pracę wynikającą z warunków na miejscu budowy, które uniemożliwiają agencji i wykonawcy uzgodnienie odpowiedniej ceny jednostkowej lub kwoty ryczałtowej. W przypadku korzystania z konta siłowego wykonawca podejmuje się wykonania pracy ze świadomością, że agencja zapłaci wykonawcy za rzeczywisty koszt pracy fizycznej, sprzętu, materiałów i dostaw, a także dodatkowy procent lub kwotę na poczet kosztów ogólnych i zysku wykonawcy.

Finansowanie
Finansowanie jest umową prawną pomiędzy stronami umowy. W przypadku finansowania pojedynczego, dwustronnego, stronę finansującą projekt budowlany nazywa się źródłem finansowania. Strona, której płaci się za ukończenie pracy, nazywana jest wykonawcą. W Procore możesz utworzyć pojedyncze finansowanie dla projektu budowlanego lub podzielić zakres prac nad pojedynczym projektem pomiędzy wiele źródeł finansowania.

Zlecenie zmiany finansowania
W Procore zlecenie zmiany finansowania (ZZF) to zlecenie zmiany, które ma wpływ na finansowanie. Dwustopniowa konfiguracja zleceń zmian zazwyczaj składa się z pakietu zleceń potencjalnej zmiany (ZPZ), które muszą zostać zatwierdzone przez źródło finansowania. Trzystopniowa konfiguracja zlecenia zmiany zazwyczaj składa się z pakietu żądań zlecenia zmiany (ŻZZ), które muszą zostać zatwierdzone przez źródło finansowania.

Faktura finansowania
Faktura finansowania to aplikacja płatności, zazwyczaj składany przez wykonawcę do źródła finansowania w celu sporządzenia szczegółowego wykazu kwoty należnej za wykonaną pracę. W Procore faktura finansowania jest odpowiednikiem faktury należności.

powrót na górę


G

G702

Formularz G702 (oficjalnie znany jako AIA G702 ™ –1992, Wniosek i certyfikat płatności) to standardowy formularz płatności opracowany przez Amerykański Instytut Architektów (AIA). Sprawdź icon-external-link.png Dokument AIA G702 ® –1992.

G703

Formularz A G703 (oficjalnie znany jako AIA G703 ™ –1992, arkusz dodatkowy) to standardowy formularz płatności opracowany przez Amerykański Instytut Architektów (AIA). Zobacz icon-external-link.png Dokument AIA G703 ® –1992.

Faktura głównego wykonawcy/klienta
Faktura głównego wykonawcy/klienta to aplikacja płatności, zwykle składany przez wykonawcę specjalistycznego głównemu wykonawcy/klientowi w celu sporządzenia szczegółowego wykazu kwoty należnej za wykonaną pracę. W Procore faktura głównego wykonawcy/klienta jest odpowiednikiem faktury należności.
Warunki ogólne

Termin Warunki Ogólne odnosi się do części umowy o roboty budowlane, która określa prawa, obowiązki i relacje między stronami umowy. Często jest ona organizowana w osobnym dziale specyfikacji, kodów kosztów i innych dokumentów konstrukcyjnych. Przykładami pozycji, które mogą zostać objęte sekcją Warunków ogólnych, są koszty administracji, bezpieczeństwa, ochrony, personelu, tymczasowych obiektów, narzędzi i mediów. 

Główny wykonawca
Główny wykonawca (GW) to wykonawca ponoszący prawną odpowiedzialność za budowę, ulepszenie lub renowację. Jest to strona odpowiedzialna za realizację i/lub nadzorowanie wszystkich aspektów projektu budowy, ulepszenia lub renowacji.
Szablon uprawnień globalnych

W Procore szablon uprawnień globalnych to szablon uprawnień projektu, który można przypisać dowolnemu użytkownikowi w dowolnym projekcie na koncie Procore w Twojej firmie. Zobacz także szablon uprawnień i szablon uprawnień specyficzny dla projektu.

Uprawnienia szczegółowe

W Procore termin uprawnienia szczegółowe odnosi się do uprawnień opartych na zadaniach, które mogą być przyznawane użytkownikom z uprawnieniami na poziomie „Tylko do odczytu” lub „Standard” w przypadku niektórych narzędzi za pośrednictwem przypisanych użytkownikom szablonów uprawnień.

Rozmowa grupowa

W narzędziu Rozmowy Procore tworzona jest grupa dla określonych osób w projekcie, które mogą komunikować się w ramach wyznaczonej rozmowy grupowej. Na przykład można utworzyć grupę „Elektryczne”. Dostęp do rozmów grupowych możesz uzyskać w sekcji „Grupy” w narzędziu Rozmowy.
Uwaga: Użytkownicy mogą wysyłać wiadomości bezpośrednie do wielu osób w ramach projektu, bez konieczności tworzenia grupy.

Gwarancja

Gwarancja to prawnie wiążąca umowa, która potwierdza, że zobowiązanie zostanie wypełnione w ustalonej formie. Na przykład główny wykonawca może wymagać od podwykonawcy zagwarantowania, że jego praca zostanie wykonana zgodnie z dokumentami umowy. Jeżeli główny wykonawca później odkryje, że podwykonawca nie zastosował się do postanowień umowy, podwykonawca ten musi wziąć na siebie wszelkie koszty związane z wymianą i naprawą wadliwej pracy. 

Gwarantowana cena maksymalna

Umowa z Gwarantowaną ceną maksymalną (GMP lub GMAX) to umowa między dwiema stronami umowy, na mocy której jedna ze stron otrzymuje rekompensatę za faktycznie poniesione koszty powiększoną o stałą opłatę za zysk, której limit jest nieprzekraczalny.

powrót na górę


H

hh2

hh2  to zewnętrzna usługa w chmurze, która współpracuje z narzędziem Integracje systemów ERP firmy Procore w celu synchronizacji danych, gdy narzędzie integracji systemów ERP w Procore jest skonfigurowane do pracy z integracją Sage 300 CRE® . Sprawdź icon-external-link.png www.hh2.com.

Klient synchronizacji hh2

Klient synchronizacji hh2  jest aplikacją kliencką innej firmy, opracowaną przez hh2. Gdy narzędzie integracji systemów ERP zostanie włączone na koncie Procore firmy i skonfigurowane do pracy z Sage 300 CRE®CRE, Punkt kontaktowy Procore będzie współpracować z administratorem Procore w celu zainstalowania i skonfigurowania klienta synchronizacji hh2 na serwerze Sage 300 CRE® . Umożliwia to synchronizację danych pomiędzy serwerem bazy danych Sage 300 CRE® i Procore. 

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja powietrza

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja powietrza (HVAC) odnoszą się do technologii i usług cieplnych, które zapewniają mieszkańcom komfort środowiskowy w całkowicie lub częściowo zamkniętych przestrzeniach, takich jak budynek lub pojazd. 

Protokół przesyłania hipertekstu 

Protokół HTTP (Hypertext Transfer Protocol) to protokół komunikacyjny służący do przesyłania danych przez sieć.

Bezpieczny protokół przesyłania hipertekstu

Bezpieczny protokół przesyłania hipertekstu (HTTPS) to bezpieczne, szyfrowane połączenie służące do komunikacji za pomocą protokołu HyperText Transfer Protocol (HTTP) . Pomaga zapewnić prywatność podczas wymiany danych. 

powrót na górę


I

Dostawca tożsamości

Dostawca tożsamości (IdP) dostarcza identyfikatory niezbędne użytkownikom do interakcji z systemem. Rozwiązania logowania jednokrotnego (SSO) obsługiwane przez Procore można skonfigurować tak, aby działały z różnymi dostawcami tożsamości.

Koszt pośredni

Koszt pośredni to koszt związany z prowadzeniem działalności, którego nie można bezpośrednio przypisać do umowy o roboty budowlane. Należą do nich koszty ogólne (ubezpieczenie, przyczepy biurowe, materiały itp.), sprzęt (amortyzacja, naprawy, ubezpieczenie itp.) oraz obciążenie pracy (podatki, odszkodowania dla pracowników, świadczenia itp.). 

Edycja w wierszu

Edycja w wierszu to funkcja umożliwiająca zmianę zawartości komórki w pozycji wiersza tabeli, bez konieczności otwierania osobnego okna przeglądarki w celu wprowadzenia danych. W programie Procore komórki obsługujące edycję w wierszu są oznaczone symbolem daszka widocznym w górnym rogu komórki. Można też po prostu kliknąć komórkę i zmienić jej wartość. 

Zainstalowane ilości produkcyjne

W Procore termin zainstalowane ilości produkcyjne odnosi się do rzeczywistej ilości zainstalowanej w projekcie w danym momencie. Zobacz Ilości produkcyjne.

Menedżer ds. ubezpieczeń

W Procore termin Menedżer ds. ubezpieczeń odnosi się do wewnętrznego pracownika (lub wielu pracowników) w firmie, który pełni funkcję głównego punktu kontaktowego w organizacji w celu zapewnienia, że polisy ubezpieczeniowe Twoich wykonawców, podwykonawców i innych dostawców są zgodne z wymogami, a wymagane polisy i certyfikaty są aktualne.

Zintegrowany system ERP

W firmie Procore termin zintegrowany system ERP odnosi się do aplikacji oprogramowania do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) , które można skonfigurować w celu wymiany danych między Procore a obsługiwaną aplikacją za pomocą narzędzia do integracji systemów ERP na poziomie firmy. Zobacz Integracje systemów ERP

Zintegrowana dostawa produktu

Zintegrowana dostawa produktu (IPD) to metoda realizacji projektu, podobna do umowy o Gwarantowanej cenie maksymalnej (GMP), w której wiele stron umowy akceptuje i zarządza ryzykiem związanym z projektowaniem i budową projektu jako zespół. W modelu IPD właściciel, projektant i główny wykonawca (GW) realizują pojedynczą umowę z wieloma podmiotami, dzieląc ryzyko finansowe i rozdzielając zyski zespołu na podstawie mierzalnych rezultatów. 

Platforma integracji jako usługa

Platforma integracji jako usługa (iPaaS) to termin informatyczny opisujący opartą na chmurze platformę integracji danych, służącą do tworzenia i dostarczania integracji dla aplikacji w chmurze lub lokalnych. 

Międzynarodowy system jednostek

Międzynarodowy system jednostek (SI) to powszechnie stosowany metryczny układ miar. Organem zarządzającym jest Generalna Konferencja Miar i Wag.

Zaproszenie do składania ofert

Zaproszenie do składania ofert (IFB) to metoda przetargowa stosowana w branży budowlanej w celu zachęcenia dostawcy do złożenia konkurencyjnej oferty w ramach umowy o ustalonej cenie. Konkursy IFB są ogłaszane publicznie, a oferty napływające są pieczętowane w celu zapewnienia konkurencyjności. Zwycięskie oferty ustalane są na podstawie ceny, a następnie ogłaszane publicznie.  

Zaproszenie do licytowania

Zaproszenie do licytowania oznacza formalne zaproszenie do złożenia oferty w ramach projektu. Termin ten jest często używany zamiennie z zaproszeniem do składania ofert (IFB)

Faktura

Faktura to szczegółowy zapis finansowy transakcji zakupu towarów i usług pomiędzy kupującym i sprzedającym. 

Administrator faktury
Administrator faktury to osoba lub grupa osób odpowiedzialna za gromadzenie, przeglądanie i tworzenie faktur w Procore. Administratorem faktury może być dowolna osoba w Twojej organizacji (na przykład menedżer projektu, księgowy lub zespół księgowych), która posiada odpowiednie uprawnienia do zarządzania fakturami w ramach Twoich umów i/lub funduszy.  
Osoba kontaktowa ds. faktur

Osoba kontaktowa ds. faktur to osoba, która zapewnia przekazanie faktury do zapłaty wykonawcy będącemu na wcześniejszym etapie łańcucha dostaw. W Procore osobą kontaktową ds. faktur jest zawsze pracownik wyznaczonej „zakontraktowanej firmy” w zleceniu zakupu lub podwykonawstwie. Zakontraktowana firma jest stroną odpowiedzialną za wykonanie pracy i/lub dostarczenie materiałów na potrzeby projektu. Dla klientów w Stanach Zjednoczonych korzystających z narzędzia Rozliczenia progresywne Procore termin ten jest równoznaczny z kontaktem ds. rozliczeń progresywnych.

Rozmowa o pozycji

W narzędziu Rozmowy Procore rozmowa o pozycji to dyskusja dotycząca pozycji w projekcie Procore. Dostęp do rozmów dotyczących pozycji można uzyskać w sekcji „Pozycje” w narzędziu Rozmowy lub bezpośrednio przy pozycji w projekcie.

powrót na górę


J

Koszt zadania

Koszt zadania to praktyka księgowa w branży budowlanej służąca do śledzenia kosztów określonych działań i projektów przy użyciu spójnego systemu organizacyjnego do rejestrowania i raportowania kosztów. 

Czas od początku zadania

Czas od początku zadania (JTD) odnosi się do okresu od rozpoczęcia zadania do daty bieżącej.

Dzierżawa łączona

Dzierżawa łączona to forma własności, w której wszyscy współwłaściciele są równymi właścicielami nieruchomości. 

Zastaw sądowy

 Zastaw sądowy to wydane wbrew woli dłużnika orzeczenie sądu, które przyznaje wierzycielowi prawo przejęcia zasobu w posiadanie w przypadku niewykonania przez dłużnika zobowiązań umownych.  

powrót na górę


K

Spotkanie inauguracyjne

Spotkanie inauguracyjne to zgromadzenie grupowe, które odbywa się na początku projektu, aby przedstawić członków zespołu projektowego, omówić cele projektu, a także omówić kwestie związane z logistyką na miejscu, fazami projektu i harmonogramem. Po zakupieniu przez Twoją firmę rozwiązania Procore, przedstawiciele Twojej firmy zostaną zaproszeni na spotkanie inauguracyjne z Twoim Punkt kontaktowy Procore , aby rozpocząć proces implementacji. 

powrót na górę


L

Praca fizyczna

Praca fizyczna oznacza pracę fizyczną wykonywaną na placu budowy. 

Obciążenie pracy

Obciążenie pracy odnosi się do faktycznych kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwo, poza wynagrodzeniem pracownika, w celu utrzymania jego zatrudnienia. Obciążenie pracy obejmuje koszty takie jak świadczenia zdrowotne i ubezpieczeniowe, posiłki, podatki od listy płac, materiały, szkolenia, transport itp. 

Koszty pracy

Termin „koszty pracy” odnosi się do całkowitego kosztu wynagrodzeń za faktyczną pracę, a także materiałów, kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich.

Wycena pracy

W Procore wycena pracy polega na zbieraniu danych dotyczących pracy w terenie i natychmiastowym uwzględnianiu ich w budżecie projektu w formie kosztów. Można to osiągnąć poprzez łączone wykorzystanie narzędzi Procore Śledzenie zasobów i Finanse projektu.

Czas realizacji

Czas realizacji odnosi się do ilości czasu potrzebnego na ukończenie procesu od początku do końca. W budownictwie może odnosić się do czasu między złożeniem zlecenia a dostarczeniem go na miejsce realizacji zadania. Może również odnosić się do czasu, jaki klient musi odczekać między rozpoczęciem projektu a datą rozpoczęcia pracy przez wykonawcę.

Pismo z zatwierdzeniem

Pismo z zatwierdzeniem (LOA) to formalny dokument wydawany przez władze lokalne, który zawiera pisemną zgodę na kontynuację projektu budowlanego 

List intencyjny

List intencyjny (LOI) to formalny, biznesowy list określający planowane porozumienie pomiędzy dwiema lub większą liczbą stron umowy. Jest on wysyłany w celu określenia warunków, które zostaną sformalizowane w umowie.

Zastaw

Zastaw oznacza prawo wierzyciela do zatrzymania nieruchomości właściciela jako zabezpieczenia spłaty długu do momentu umorzenia długu właściciela wobec wierzyciela. W branży budowlanej prawo zastawu ma na celu ochronę wykonawców przed brakiem zapłaty w przypadku przeterminowania płatności za świadczone usługi. 

Zrzeczenie się zastawu

Zrzeczenie się zastawu to dokument wystawiony przez wykonawcę, podwykonawcę, dostawcę materiałów, wynajmującego sprzęt lub inną stronę stwierdzający, że otrzymał on płatność i zrzeka się wszelkich przyszłych praw zastawu na nieruchomości. 

Koszt cyklu życia

Koszt cyklu życia (LCC) odnosi się do całkowitego kosztu posiadania danego zasobu. W budownictwie LCC to suma wszystkich kosztów związanych z planowaniem, projektowaniem, budową, eksploatacją, konserwacją i utylizacją danego składnika aktywów przez cały okres jego przewidywanej żywotności. 

Kary umowne

Kary umowne to postanowienie finansowe zawarte w klauzuli umowy, które pozwala jednej stronie dochodzić odszkodowania od drugiej strony w przypadku naruszenia umowy. Przykładem klauzuli o karach umownych jest sytuacja, w której Właściciel może obciążyć Głównego Wykonawcę opłatą w wysokości 1000,00 USD za każdy dzień opóźnienia w projekcie. 

Pozycja o wydłużonym czasie realizacji

Pozycja o wydłużonym czasie realizacji to zlecony materiał lub sprzęt, którego czas realizacji jest dłuższy.  Przykładami mogą być produkty robione na zlecenie, takie jak komponenty prefabrykowane, specjalistyczny sprzęt, np. urządzenia do wbijania pali lub specjalistyczne materiały budowlane, które muszą zostać przetransportowane za granicę. Pozycje o wydłużonym czasie realizacji są często zamawiane wcześniej, aby zapewnić terminową instalację.

Wydłużony czas realizacji

Wydłużony czas realizacji odnosi się do wydłużonego odstępu czasu między zakupem a dostawą pozycji o wydłużonym czasie realizacji. W budownictwie może to oznaczać wydłużony okres czasu między złożeniem zlecenia a dostawą ze względu na proces produkcyjny lub wymogi transportowe. Może to również odnosić się do wydłużonego odstępu czasu między rozpoczęciem projektu a datą jego rozpoczęcia ze względu na dostępność wykonawcy, harmonogram świąteczny, niesprzyjającą pogodę i inne zmienne.  

Harmonogram wyprzedzający

Zobacz Harmonogram krótkoterminowy (SIS). 

Oferent składający najniższą ofertę

Oferent składający najniższą ofertę to osoba lub organizacja zidentyfikowana jako strona składająca najniższą ofertę w dokumencie ofertowym, odpowiedzi na propozycję lub umowie. Oferentem składającym najniższą ofertę może być główny wykonawca, podwykonawca lub wykonawca specjalistyczny. 

Ryczałt

Ryczałt oznacza pojedynczą, stałą płatność. W budownictwie ryczałt może również odnosić się do metody dostawy, w ramach której wykonawca zawiera umowę z drugą stroną na wykonanie prac określonych w umowie za z góry ustaloną, ustaloną cenę.

powrót na górę


M

MasterFormat

MasterFormat to standard organizacji definiujący główną listę działów, sekcji i tytułów sekcji dla specyfikacji projektów budowlanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jej autorami są Instytut Standardów Budowlanych (CSI) i Stowarzyszenie Kanadyjskich Specyfikacji Budowlanych (CSC). Sprawdź icon-external-link.png Format główny CSI ®.

Harmonogram główny

Harmonogram główny to harmonogram na szczeblu zarządu, dołączany do umowy w celu podsumowania głównych etapów projektu budowlanego, kluczowych rezultatów oraz dat rozpoczęcia i zakończenia. Zazwyczaj ma on formę wykresu słupkowego lub wykresu Gantta. 

Analiza systemu pomiarowego

Analiza systemu pomiarowego (MSA) to specjalny eksperyment mający na celu identyfikację składników zmienności w konkretnym pomiarze.

Mechanika, elektryka i hydraulika

Mechanika, elektryka i hydraulika (MEP) to skrót oznaczający zarówno branżę mechaniczną, elektryczną i hydrauliczną, jak i kwestie projektowania i budowy budynków.

Mechanika, konstrukcja i inżynieria

Mechanika, konstrukcja i inżynieria (MSE) to skrót oznaczający mechaniczne, konstrukcyjne i inżynieryjne aspekty projektowania i budowy budynków.

Zastaw mechaniczny

Zastaw mechaniczny to roszczenie zgłaszane wobec nieruchomości przez wykonawcę lub innego profesjonalnego dostawcę pracy fizycznej lub materiałów do pracy na tej nieruchomości. Zastaw ma na celu ochronę wykonawców branży budowlanej przed brakiem zapłaty przez właściciela nieruchomości za świadczone usługi. 

Pozycja spotkania

W Procore pozycja spotkania (nazywana również „pozycją porządku obrad”) to pojedynczy, odrębny temat w harmonogramie spotkania. Jeśli organizujesz spotkanie za pomocą narzędzia Spotkania na poziomie projektu, możesz dodawać kategoryzowane lub niekategoryzowane pozycje spotkania do dowolnego tworzonego spotkania. 

Wzmianka

W Procore „wzmianka” oznacza oznaczenie osoby w konwersacji w celu powiadomienia jej i zaalarmowania. Możesz wspomnieć o danym użytkowniku w wiadomości, wpisując symbol @ przed jego nazwą.

Harmonogram kamieni milowych

Harmonogram kamieni milowych przedstawia ważne wydarzenia na drodze do ukończenia projektu budowlanego. Kamienie milowe mogą mieć różne znaczenie (na przykład główne lub małe). Główny kamień milowy oznacza początek lub koniec ważnej fazy lub punktu postępu, np. rozpoczęcie fazy składania oferty lub rozpoczęcie budowy. 

Model

Model to model 3D, który jest rysowany lub konstruowany w ramach zajęć edukacyjnych przed rozpoczęciem procesu budowy. 

Od początku miesiąca do daty

Od początku miesiąca do daty (MTD) to wyrażenie oznaczające okres czasu od początku miesiąca kalendarzowego do bieżącej daty tego miesiąca (ale jej nie włączając). Na przykład, gdyby dziś był 15 stycznia, okres MTD w dniu 15 stycznia trwałby od 1 do 14 stycznia.

Wiele umów z klientami
W Procore określenie Wiele umów z klientami odnosi się do metody realizacji projektu, w której wyspecjalizowani wykonawcy z różnych branż (na przykład mechaniki, elektryki i hydrauliki itd.) zawierają umowy bezpośrednio z ogólnym kontrahentem/klientem na wykonanie określonych elementów prac.

Wiele źródeł finansowania
W Procore określenie wiele źródeł finansowania odnosi się do metody realizacji projektu, w której wielu wykonawców z różnych branż (na przykład elektrycznej, mechanicznej, hydraulicznej itd.) zawiera umowy bezpośrednio z podmiotem powiązanym ze źródłem finansowania na wykonanie określonych elementów prac.
Wiele umów na wykonanie prac

W Procore termin Wiele umów na wykonanie prac odnosi się do metody realizacji projektu, w której wielu wykonawców z różnych branż (na przykład elektrycznej, mechanicznej, hydraulicznej itd.) zawiera umowy bezpośrednio z właścicielem projektu lub kierownikiem budowy właściciela (CM) na wykonanie określonych elementów prac. 

powrót na górę


N

Koszt niezwiązany z zobowiązaniem
W Procore koszt niezwiązany z zobowiązaniem (NCC) to koszt, który NIE jest uwzględniony w pozycjach wiersza zlecenia zakupu lub podwykonawstwa. Koszt jest również kwotą różną od kosztu podanego w zleceniu potencjalnej zmiany (ZPZ).
Praca niezgodna z wymaganiami

Praca niezgodna z wymaganiami to każda praca, która nie spełnia wymagań określonych w umowie. 

Północnoamerykański Plan Numeracyjny

Północnoamerykański Plan Numeracyjny (NANP) to plan numeracji telefonicznej obejmujący 25 regionów w 20 krajach. Sprawdź icon-external-link.png nationalnanpa.com.

Powiadomienie o przyznaniu

Powiadomienie o przyznaniu (NOA lub NoA) to formalny dokument w formie pisemnej lub elektronicznej wydawany przez Właściciela (lub Kierownika Budowy (CM) Właściciela) w celu powiadomienia zwycięskiego oferenta o jego wyborze do przyznania umowy. 

Powiadomienie o rozpoczęciu prac

Powiadomienie o rozpoczęciu prac (NTP) to formalny dokument w formie pisemnej lub elektronicznej wydawany przez właściciela (lub kierownika budowy (CM) właściciela) w celu powiadomienia wykonawcy o oficjalnej dacie rozpoczęcia prac nad projektem budowlanym zgodnie z umową.  

O

Strona zobowiązana

Strona zobowiązana to osoba lub strona, z którą inna osoba lub strona jest związana umową prawną.

Spotkanie OAC

Spotkanie budowy zarządzanej przez właściciela (OAC)to standardowe spotkanie, w którym uczestniczą właściciel projektu, architekt z zespołu projektowego oraz główny wykonawca. 

Przetwarzanie transakcji online

Przetwarzanie transakcji online (OLTP) to termin z zakresu magazynowania danych, używany do opisu aplikacji zorientowanych na transakcje.

Powyżej/poniżej 

W Procore termin powyżej/poniżej odnosi się do różnicy netto między oczekiwanym całkowitym kosztem realizacji projektu a przewidywaną kwotą budżetu.

Zawyżenie rachunków

Zawyżenie rachunków odnosi się do praktyki polegającej na wystawianiu przez wykonawców rachunków za zakontraktowaną pracę fizyczną i materiały przed ich faktycznym ukończeniem. Na przykład, w trakcie cyklu rozliczeniowego wykonawca kończy 20% projektu, ale wystawia klientowi rachunek na 30%. Te dodatkowe 10% to kwota nadpłaty.

Właściciel-architekt-wykonawca

Właściciel-architekt-wykonawca (OAC) to skrót stosowany w branży budowlanej. Często używany jest w kontekście spotkań OAC.  

Budowa zarządzania przez właściciela

Budowa zarządzania przez właściciela to forma zarządzania budową (CM), w której dana osoba lub organizacja wykonuje wszystkie wymagane usługi, wykorzystując własny, wewnętrzny personel.  

Właściciel

Termin Właściciel odnosi się do właściciela projektu budowlanego, który jest podmiotem zamawiającym zadanie budowlane. 

Zmiana właściciela

Zmiana właściciela odnosi się do zdarzenia zainicjowanego na wniosek właściciela projektu budowlanego.

Faktura właściciela
Faktura właściciela to aplikacja płatności, składany zazwyczaj przez głównego wykonawcę (GW) lub kierownika budowy (CM) właścicielowi w celu sporządzenia szczegółowego wykazu kwoty należnej za wykonaną pracę. W Procore faktura właściciela jest odpowiednikiem faktury należności.
Przedstawiciel właściciela

Przedstawiciel właściciela to pracownik lub konsultant zatrudniony w celu reprezentowania interesów właściciela w zespole projektowym. 

powrót na górę


P

Zatwierdzenie równoległe

W Procore zatwierdzenie równoległe to rodzaj procesu zatwierdzania, który można skonfigurować w ramach przepływu pracy przedłożenia, aby umożliwić osobom przypisanym w przepływie pracy przedłożenia do roli „Osoba przedkładająca” i „Osoba zatwierdzająca” przesyłanie odpowiedzi (na przykład Zatwierdź, Odrzuć itd.) jednocześnie.

Zadanie nadrzędne

Zadanie nadrzędne to projekt budowlany, który został wyznaczony jako „nadrzędny” dla jednego lub większej liczby zadań podrzędnych. 

Aplikacja płatnicza
W Procore termin faktura jest używany zamiast terminu aplikacja płatnicza.
Aplikacja płatnicza

W Procore termin aplikacja płatnicza został zastąpiony terminem faktura.

Harmonogram płatności

W Australii i Nowej Zelandii harmonogram płatności to powiadomienie prawne doręczane wnioskodawcy w odpowiedzi na roszczenie o zapłatę.

Kara

Kara jest środkiem finansowym o charakterze naprawczym, który można nałożyć w przypadku, gdy jedna ze stron umowy nie wywiąże się ze swoich zobowiązań umownych. Karę pieniężną nakłada zazwyczaj jedna ze stron w przypadku, gdy druga strona naruszy umowę. 

Oczekujące i zweryfikowane

Termin oczekujące i zweryfikowane (PRC) odnosi się do kolumny obliczanej w sekcji „Raport z podsumowaniem umowy” zlecenia zakupu w narzędziu Zobowiązania firmy Procore. Aby obliczyć wartość wyświetlaną w tej kolumnie, Procore dodaje kwotę z kolumny „Zmienione zatwierdzone” oraz kolumny „Oczekujące zlecenia zmian”. 

Gwarancja należytego wykonania

Gwarancja należytego wykonania to zobowiązanie wystawiane przez poręczyciela, gwarantujące, że projekt zostanie należycie ukończony przez wykonawcę.

Poziomy uprawnień

W Procore  poziomy uprawnień składają się z zestawu uprawnień, które umożliwiają użytkownikom wykonywanie zbioru powiązanych zadań w narzędziu Procore. Domyślne poziomy uprawnień w Procore to Brak, Tylko do odczytu, Standardowy i Administrator

Szablon uprawnień

W Procore szablon uprawnień to zestaw uprawnień opartych na rolach , które można przypisać jednemu lub większej liczbie użytkowników Procore. Ustawienia uprawnień w szablonie określają, jakie działania mogą wykonywać użytkownicy i jakie informacje mogą zobaczyć w każdym narzędziu Procore

Budowa etapowa

Budowa etapowa oznacza podejście przyrostowe, w którym różne zadania związane z fazą projektowania i fazą budowy są wykonywane równocześnie, aby szybciej ukończyć projekt.

Plany

 Zobacz rysunki.

Etap po budowie

Etap po budowie ma miejsce po zakończeniu projektu. Usługi po budowie mogą obejmować zadania takie jak końcowe uporządkowanie terenu, koordynację gwarancji/rękojmi za wady fizyczne i prawne, archiwizację projektu i inne czynności administracyjne, które zapewniają płynne przekazanie obiektu do zamierzonego użytku.

Zlecenie potencjalnej zmiany
Zlecenie potencjalnej zmiany (ZPZ) tworzy się w celu śledzenia zmian warunków pracy, jeśli przewiduje się, że zmiana ta będzie skutkowała dodatkową pracą i/lub dodatkowymi kosztami wykraczającymi poza uzgodnione w umowie koszty.
Etap przedprojektowy

Etap przedprojektowy to okres mający miejsce po uzyskaniu finansowania projektu, ale przed rozpoczęciem faktycznych prac projektowych. Na etapie przedprojektowym architekt zazwyczaj współpracuje z właścicielem (lub przedstawicielem właściciela), aby poznać ogólną wizję projektu, przeanalizować przestrzeń, udokumentować istniejące warunki, określić cel i zakres projektu oraz omówić kreatywne pomysły. Celem etapu przedprojektowego jest ustalenie wstępnej wizji faktycznego procesu projektowania. 

Umowa na wykonanie prac
Umowa na wykonanie prac to umowa prawna zawarta między stronami umowy. W przypadku pojedynczej, dwustronnej umowy na wykonanie prac, Właściciel finansujący projekt budowlany jest nazywany klientem lub zleceniodawcą. Strona, której płaci się za dopilnowanie ukończenia pracy, jest nazywana generalnym, głównym lub kapitalnym wykonawcą. W Procore możesz utworzyć jedną umowę na wykonanie prac dla całego projektu budowlanego lub podzielić zakres prac dla jednego projektu na wiele umów na wykonanie prac.  
Zlecenie zmiany umowy na wykonanie prac
W Procore, zlecenie zmiany umowy na wykonanie prac (ZZUWP) to zlecenie zmiany, które ma wpływ na umowę na wykonanie prac. Dwupoziomowa konfiguracja zleceń zmiany zazwyczaj składa się z pakietu zleceń potencjalnej zmiany (ZPZ), które muszą zostać zatwierdzone przez Właściciela. Trzypoziomowa konfiguracja zleceń zmiany zazwyczaj składa się z pakietu żądań zlecenia zmiany (ŻZZ), które muszą zostać zatwierdzone przez właściciela.
Główny wykonawca

Wykonawca, często Główny Wykonawca (GW), który ma umowę z Właścicielem.

Administrator Procore

Administrator Procore to użytkownik posiadający uprawnienia na poziomie „Administrator” do wszystkich narzędzi Procore na poziomie firmy. Udzielenie użytkownikowi uprawnień „Administrator” w narzędziu Katalog na poziomie firmy automatycznie przypisuje temu użytkownikowi uprawnienia „Administrator” we wszystkich narzędziach na poziomie firmy. Nazywany także Administratorem Firmy.

Procore for Desktop

Procore for Desktop (P4D) był starszym produktem, zastąpionym przez Dysk Procore

Tempo produkcyjne

Tempo produkcyjne odnosi się do ilości pracy, która może zostać wykonana w danym okresie czasu. Na przykład, jeśli ekipa zainstalowała 120 jardów sześciennych betonu w ciągu 30 godzin pracy fizycznej, tempo produkcyjne wyniosłoby 4 jardy sześcienne na godzinę (120 ÷ 30 = 4). 

Ilości produkcyjne

Ilości produkcyjne są mierzalna ilość pracy włożonej w realizację projektu budowlanego. Na przykład, jardy sześcienne betonu, liczba opraw oświetleniowych lub stopy liniowe rur. W Procore istnieją dwa typy ilości produkcyjnych: ilości produkcyjne określone w budżecie zainstalowane ilości produkcyjne.

Usługi profesjonalne

Usługi profesjonalne są świadczone przez ekspertów branżowych lub firmy posiadające specjalistyczne kompetencje zawodowe, certyfikaty, stopnie naukowe lub licencje, umożliwiające im sprzedaż wiedzy i doświadczenia innej stronie za opłatą. W budownictwie usługi profesjonalne obejmują szeroki zakres dyscyplin, takich jak usługi projektowe, rozwiązywanie sporów, ogólne wykonawstwo, zarządzanie obiektami, zarządzanie finansami, zarządzanie projektami, bezpieczeństwo, zrównoważony rozwój i inne. 

Program

Program to plan działania, który zazwyczaj ma również na celu osiągnięcie jasnego celu biznesowego. W Procore firma może dodawać niestandardowe nazwy programów, aby uporządkować swoje projekty Procore w taki sposób, aby były zgodne z unikalnym celem programu organizacji. Na przykład, jedna firma może organizować swoje projekty według regionu (np. północny wschód, południowy zachód itp.), a inna może organizować projekty według sektora działalności (np. kontrakty federalne, projekty komercyjne, projekty mieszkalne itp.). 

Zarządzanie programem

Zarządzanie programem polega na ukierunkowanym stosowaniu strategicznej wiedzy fachowej, technik i narzędzi w celu zarządzania długoterminowymi celami, inicjatywami i zadaniami programu. Menedżer programu odpowiada za identyfikację zależnych projektów, nadzorowanie grup projektów, zarządzanie relacjami między interesariuszami i kierowanie tymi działaniami w celu osiągnięcia długoterminowych celów.

Rozliczenie progresywne

Rozliczenie progresywne odnosi się do praktyki fakturowania, którą wykonawcy stosują, aby wystawiać klientom rachunki na podstawie ilości pracy wykonanej w każdym okresie rozliczeniowym. Przykładem fakturowania postępu prac jest wystawienie faktury na 25% wartości umowy po wykonaniu 25% prac.  

Kontakt ds. rozliczeń progresywnych
Klienci Procore w Stanach Zjednoczonych korzystający z narzędzia Rozliczenia progresywne Procore mogą kontaktować się z kontaktem ds. rozliczeń progresywnych, która odpowiada za przekazanie faktury za postęp prac do zapłaty wykonawcy końcowemu. W Procore osobą kontaktową ds. rozliczeń za postęp prac jest zawsze pracownik wyznaczonej „zakontraktowanej firmy” w zleceniu zakupu lub podwykonawstwie. Zakontraktowana firma jest stroną odpowiedzialną za wykonanie pracy i/lub dostarczenie materiałów na potrzeby projektu. W Procore termin Kontakt ds. rozliczeń progresywnych jest synonimem terminu osoba kontaktowa ds. faktur.
Spotkanie związane z postępami prac

Spotkanie związane z postępami prac to regularnie zaplanowane spotkanie prowadzone przez architekta projektu, przedstawiciela właściciela lub kierownika budowy (CM), w którym uczestniczą główny wykonawca (GW) i odpowiedni konsultanci, mające na celu otrzymanie raportów i zdjęć dotyczących postępu prac oraz omówienie kwestii związanych z kosztami, projektem, bezpieczeństwem i innymi zagadnieniami związanymi z postępem prac budowlanych.

Płatność progresywna

Płatność progresywna (nazywana również płatnością kredytowaną) odnosi się do umownej praktyki płacenia wykonawcom w ratach — albo na różnych etapach procesu budowy za ukończenie prac, albo za ilość prac wykonanych do momentu wystawienia faktury przez wykonawcę.

Projekt

Termin „projekt” odnosi się do zorganizowanego, wspólnego i etapowego wysiłku mającego na celu osiągnięcie umownych celów Właściciela dotyczących zmiany, ulepszenia lub innego rozwoju całości lub części zasobu. 

Administrator projektu

W oprogramowaniu Procore Administratorem Projektu jest wyznaczony użytkownik, któremu przyznano dostęp na poziomie „Administrator” do wszystkich narzędzi w menu „Narzędzia projektu” konkretnego projektu Procore. Tego użytkownika nie należy mylić z osobą pełniącą funkcję 'Administratora projektu' w firmie budowlanej. W sektorze budowlanym „Administrator projektu” to stanowisko zawodowe, którego celem jest zapewnienie specjalistycznego zarządzania projektami i wsparcia administracyjnego zespołowi projektowemu realizującemu projekt budowlany.

Budżet projektu

Budżet projektu to przydzielona kwota pieniędzy, którą można wydać na konkretny projekt budowlany. W Procore narzędzie Budżet służy do śledzenia przewidywanych kosztów i wydatków projektu w trakcie całego procesu budowy.

Koszt projektu

Koszt projektu odnosi się do rzeczywistej kwoty pieniędzy wydanej na konkretny projekt budowlany.

Kierownik projektu

Kierownik projektu (PX lub Px) to osoba odpowiedzialna za nadzór i kierowanie pracami nad projektem budowlanym. 

Zarządzanie projektami

Zarządzanie projektami polega na stosowaniu specjalistycznej wiedzy, technik i narzędzi do zarządzania krótkoterminowymi celami, inicjatywami i zadaniami związanymi z projektowaniem i budową konkretnego projektu. Menedżerem projektu może być osoba fizyczna lub kierownik budowy (CM) , który odpowiada za identyfikację wymaganych zadań, nadzorowanie ich realizacji, zarządzanie relacjami między wykonawcami i podwykonawcami oraz kierowanie tymi działaniami w celu osiągnięcia celów właściciela projektu.

Plan zarządzania projektami

Plan zarządzania projektami (PMP) jest przygotowywany przez Kierownika budowy (CM) i zatwierdzany przez Właściciela. PMP definiuje cele i oczekiwania Właściciela, w tym zakres prac, budżet, harmonogram i jakość, a także strategie spełnienia wymagań umownych projektu. 

Szablony uprawnień projektu

Szablon uprawnień projektu to zestaw uprawnień opartych na rolach, które można przypisać jednemu lub większej liczbie użytkowników Procore w projekcie. Ustawienia uprawnień w szablonie uprawnień projektu określają, jakie czynności mogą wykonywać użytkownicy i jakie informacje mogą zobaczyć w poszczególnych narzędziach na poziomie projektu Procore. W Procore istnieją dwa typy szablonów uprawnień projektu: szablony uprawnień specyficznych dla projektu i szablony uprawnień globalnych.

Podręcznik procedur projektowych

Podręcznik procedur projektowych (PPM) to dokument szczegółowo opisujący strukturę, konfigurację i wymagania administracyjne projektu. Obejmuje to szczegółowe określenie ról funkcjonalnych i obowiązków kluczowych uczestników, określenie zakresu i ograniczeń uprawnień, nakreślenie kluczowych działań i faz projektu oraz zapewnienie uczestnikom niezbędnych formularzy administracyjnych, zasad, wytycznych i kontroli procesów w celu zarządzania korespondencją, dokumentami, jakością, bezpieczeństwem i innymi standardami administracyjnymi.

Sektor projektu

W Procore pole Sektor projektu służy do kategoryzacji projektu na podstawie funkcji lub przeznaczenia obiektu, np. projekt handlowy, roboty drogowe lub budownictwo wielorodzinne.

Szablon uprawnień pod konkretny projekt

W Procore Szablon uprawnień pod konkretny projekt można przypisać wyłącznie użytkownikowi, który został dodany do odpowiedniego narzędzia Katalog projektu. Zobacz także Szablon uprawnieńSzablon uprawnień globalnych.

Zespół projektowy

Zespół projektowy to grupa osób i organizacji współpracujących ze sobą w celu osiągnięcia celu Właściciela . W przypadku typowego projektu budowlanego zespół projektowy składa się z właściciela, architekta lub projektanta i kierownika budowy (CM). Później do zespołu dodawani są inni członkowie, np. Główny Wykonawca (GW)i inni wykonawcy (np. wykonawcy specjalistyczni, podwykonawcy itp.). 

Lista prac poprawkowych

Lista prac poprawkowych to spis pozycji pracy, które muszą zostać wykonane, aby spełnić wymogi określone w umowie dotyczącej projektu. Zazwyczaj sporządza ją właściciel, architekt lub główny wykonawca podczas wizualnej inspekcji miejsca realizacji zadania, gdy projekt dobiega końca. Lista prac poprawkowych zawiera dla wykonawców listę pozycji, które muszą zostać wykonane w wyznaczonym czasie, aby projekt można było uznać za w pełni ukończony. 

Zlecenie zakupu

W Procore zlecenie zakupu (PO) to udokumentowane zobowiązanie finansowe, które szczegółowo określa rodzaje, ilości i uzgodnione ceny produktów lub usług. Częścią procesu zamówień publicznych jest tworzenie przez „kupującego” (na przykład głównego wykonawcę) zleceń zakupu, które następnie są przekazywane „sprzedającemu” (na przykład podwykonawcy) w celu pokrycia kosztów umowy. Po zaakceptowaniu przez „sprzedawcę” zlecenie zakupu stanowi umowę między obiema stronami

powrót na górę


Q

Jakość

Jakość odnosi się do standardu, według którego projekt i jego produkty są zgodne z umową, oczekiwaniami, wymaganiami i specyfikacjami projektu właściciela. Mimo że standardy i definicje jakości różnią się w zależności od projektu, jakość w budownictwie jest zazwyczaj osiągana, gdy projekt jest wolny od wypadków, przekroczeń kosztów i wad.

Zapewnianie jakości

Zapewnianie jakości (QA) odnosi się do zestawu systemów i kontroli zaimplementowanych w celu zaszczepienia zaufania, że wymagania umowne zostaną spełnione.

Kontrola jakości

Kontrola jakości (QC) oznacza codzienną odpowiedzialność osoby lub firmy za zapewnienie, że jej produkty i produkty dostarczane są zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi, etycznymi i regulacyjnymi. Polega ona na ciągłym przeglądzie, certyfikacji, ocenie, inspekcji i testowaniu komponentów, produktów, technik i uczestników. 

Zarządzanie jakością

Zarządzanie jakością (QM) odnosi się do sformalizowanego programu nadzorującego funkcje zapewniania jakości (QA) i kontroli jakości (QC), aby zagwarantować, że projekt budowlany osiągnie wymagane standardy jakości w całym procesie realizacji projektu.

Kod szybkiego reagowania

Kod szybkiego reagowania (Kod QR lub QRC) to dwuwymiarowy kod kreskowy w formie matrycy, który można odczytać za pomocą czytnika optycznego i który zawiera informacje o pozycji, do której jest podłączony. W Procore możesz generować i drukować kody QR do różnych zastosowań w aplikacji internetowej Procore, a następnie odczytywać kody z urządzenia mobilnego za pomocą aplikacji Procore na system iOS. 

powrót na górę


R

Mapowanie oparte na wyglądzie w czasie rzeczywistym

Mapowanie oparte na wyglądzie w czasie rzeczywistym (Mapowanie RTAB) to praktyka tworzenia mapy określonego środowiska przy użyciu techniki opartej na wykrywaniu globalnego zamknięcia pętli. Znana również jako jednoczesna lokalizacja i mapowanie (SLAM). 

Rysunek ewidencyjny

Rysunek ewidencyjny jest podobny do rysunku powykonawczego, ponieważ ilustruje końcowy projekt. Jednakże rysunek ewidencyjny zazwyczaj przygotowuje architekt, natomiast rysunek powykonawczy dostarcza wykonawca po zakończeniu pracy. 

Powiązane pozycje

W Procore powiązana pozycja to łącze pomiędzy dwoma obiektami Procore. Jest to opcja dostępna w wielu narzędziach Procore, takich jak Zobowiązania, Dokumenty, RFI, Przedłożenia i Przekazy. Na przykład, jeśli tworzysz przedłożenie, możesz dodać do niego rysunek Procore przedstawiający miejsce instalacji lub zdjęcie pozycji, która ma zostać zainstalowana jako powiązana pozycja w przedłożeniu. Jeśli dodajesz nową pozycję na liście prac poprawkowych, możesz powiązać zlecenie potencjalnej zmiany (ZPZ) lub Zlecenie zmiany zobowiązania (ZZZ) jako powiązaną pozycję , dzięki czemu podwykonawca będzie mógł zobaczyć koszty powiązane z pozycją do wycięcia. 

Zapytanie o informację

W budownictwie termin zapytanie o informację (RFI) odnosi się do procesu biznesowego zainicjowanego przez wykonawcę (na przykład głównego wykonawcę, podwykonawcę lub dostawcę) w celu zażądania informacji lub zgłoszenia zastrzeżeń, na które formalnie musi odpowiedzieć klient wykonawcy lub architekt projektu. Odpowiedź klienta lub architekta może zmienić zakres prac projektu, a także może wymagać zatwierdzenia, jeśli wpłynie na koszty umowy.

Zapytanie o wycenę

Zapytanie o wycenę (RFQ) to proces biznesowy, w którym klient zwraca się do współpracownika, np. podwykonawcy, sprzedawcy lub innego dostawcy z prośbą o wycenę. Współpracownik zapoznaje się z wymaganiami klienta zawartymi w RFQ i odpowiada, przedstawiając pisemną ofertę cenową. W Procore RFQ są tworzone po wystąpieniu zdarzenia zmieniającego , co pozwala klientowi uniknąć nieoczekiwanych i kosztownych zmian lub zamienników.

Zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie to rachunek lub faktura przesyłana do klienta. W Procore zamiast terminu „zapotrzebowanie” używa się terminu faktura podwykonawcy.

Przydział zasobu

W Procore funkcja Przydział zasobu umożliwia pracownikowi Twojej firmy zarządzanie zasobami poprzez przypisanie ich do projektu.

Żądanie zasobu

W Procore, Żądanie zasobu umożliwia pracownikowi Twojej firmy żądanie zasobów dla Twojego projektu.

Odpowiedzialny wykonawca

Termin „odpowiedzialny wykonawca” odnosi się do wykonawcy, który jest prawnie zobowiązany do nadzorowania realizacji prac w ramach projektu budowlanego. 

Zatrzymanie kwoty

W Procore termin Zatrzymanie kwoty odnosi się do praktyki wstrzymywania części kwoty umownej do czasu uznania, że praca została ukończona w sposób zadowalający. Kwota zatrzymana jest określona w umowie pomiędzy stroną zawierającą umowę (stroną płacącą za pracę) a stroną umowy (osobą lub firmą wykonującą pracę).  Powszechną praktyką jest wstrzymanie zapłaty 5-10% całkowitej wartości umowy do momentu osiągnięcia określonego etapu. Następnie zatrzymaną kwotę można wypłacić w formie płatności progresywnej. Po zasadniczym zakończeniu prac potrącona kwota może zostać zwrócona jako płatność końcowa. 

Retencja

W Procore termin Retencja używany jest wyłącznie w odniesieniu do funkcji retencji w skali ruchomej przeznaczonej dla klientów Procore w Australii flag-australia.png. W tym znaczeniu retencja odnosi się do części kwoty należnej z tytułu umowy, która jest potrącana od strony umowy (strony wykonującej pracę) przez stronę zawierającą umowę (stronę płacącą za pracę).  Wysokość potrącanych kwot ustalana jest w oparciu o zbiór zmiennych standardów określonych w zakresie prac objętych umową. Jest to najlepsza praktyka branżowa, w niektórych regionach uregulowana prawnie, która ma na celu zapewnienie, że wykonawcy i podwykonawcy wypełnią wszystkie zobowiązania umowne związane z zadaniem. 

Menedżer RFI

W Procore Menedżer RFI to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie RFI przez cały cykl jego życia. Osoba ta pełni funkcję pośrednika między autorem RFI a zespołem projektowym i jest odpowiedzialna za przeglądanie wszystkich wersji roboczych RFI oraz (1) udzielanie odpowiedzi na RFI i zamykanie ich lub (2) otwieranie wersji roboczych RFI, nadawanie im numeru, a następnie przypisywanie ich odpowiedniemu członkowi zespołu projektowego, który następnie udziela odpowiedzi na pytanie zawarte w RFI.

Harmonogram kroczący

Zobacz Harmonogram krótkoterminowy.

Przybliżony rząd wielkości

Przybliżony rząd wielkości (ROM) to szacunkowy numeryczny kosztorys stosowany w branży budowlanej w celu uzyskania ogólnego pojęcia o kosztach ukończenia projektu. Szacunki ROM są zazwyczaj sporządzane przez doświadczonego eksperta wysokiego szczebla w fazie inicjowania/rozpoczynania projektu, gdy istnieje jeszcze wysoki poziom niepewności co do projektu. Uważa się, że szacunki ROM cechują się niższym poziomem dokładności niż szacunki ostateczne/końcowe. Procore oferuje również opcję śledzenia potencjalnych przychodów dla zdarzeń zmianowych, wykorzystując opcję funkcja ROM przychodów, która umożliwia wykorzystanie najnowszych kwot kosztów w przypadku zmian wykraczających poza zakres. 

powrót na górę


S

Biała lista

Zobacz lista dozwolonych

Zestawienie wartości

Zestawienie wartości (ZW) to lista pozycji wiersza, która szczegółowo przedstawia wszystkie uzgodnione koszty (na przykład pracę fizyczną, materiały itd.) w ramach projektu. W skrócie ZW, kwota umowy jest rozłożona na poszczególne pozycje rozliczeniowe, aby pokazać, w jaki sposób cała suma umowy jest rozdzielana na wszystkie prace w ramach projektu. ZW opiera się również na zatwierdzonym budżecie projektu i jest powszechnie stosowany w celu ustalenia płatności progresywnej na rzecz wykonawcy(-ów).

Zakres

Zobacz Zakres prac.

Zmiany zakresu

Zmiany zakresu to formalne decyzje, które modyfikują zakres prac umowy poprzez rozszerzenie lub zawężenie wymagań dotyczących prac w umowie o roboty budowlane. Zmiana zakresu często wiąże się ze zleceniem zmiany.

Zakres prac

Zakres prac (SOW) to pisemna umowa opisująca prace, które mają zostać wykonane w ramach projektu, osobę odpowiedzialną za ich wykonanie oraz materiały i techniki, które mają zostać użyte do ich ukończenia. Definiuje również sposób dostawy i harmonogram płatności. Czasami nazywa się je Oświadczeniem o Pracy (SOW)

Język SAML

Język SAML to oparta na XML technologia formatu danych oparta na otwartym standardzie, powszechnie używana w organizacjach do wymiany informacji dotyczących uwierzytelniania użytkowników i autoryzacji danych pomiędzy dostawcą tożsamości a aplikacją internetową lub dostawcą usług. Aplikację internetową Procore można skonfigurować tak, aby działała z różnymi integracjami Single Sign On (SSO) opartymi na protokole SAML.

Segment

Segment to odrębna kategoria, za pomocą której organizacja dzieli swoją pracę na łatwe do zarządzania komponenty. W strukturze podziału pracy Procore segmenty stanowią elementy składowe służące do tworzenia struktury kodu budżetu firmy.

Pozycja segmentu

Pozycja segmentu jest składnikiem segmentu. W strukturze podziału pracy Procore pozycja segmentu jest zawsze tworzona w ramach segmentu.  

Wykonawca samodzielny

Wykonawca samodzielny to wykonawca, który został zatrudniony do wykonania całości lub części prac w ramach projektu i wykorzystuje do wykonania tej pracy własnych pracowników, zamiast zatrudniać podwykonawców.  

Zatwierdzenie sekwencyjne

Zatwierdzenie sekwencyjne kieruje dokumenty do osób przypisanych do roli „Osoba zatwierdzająca” w odpowiedniej kolejności. W ramach przepływu pracy przedłożenia każda osoba zatwierdzająca musi być przypisana do osobnego kroku przepływu pracy. 

Konto serwisowe

Konto serwisowe to dedykowane konto użytkownika tworzone w celu zarządzania dostępem do bazy danych lub systemu. W Procore przykładem narzędzia wymagającego dedykowanego konta serwisowego jest klient synchronizacji hh2

Data ustawienia

Data ustawienia odnosi się do daty wydania rysunku przez organ odpowiedzialny za wzornictwo. W Procore data ustawienia różni się od daty przesłania pliku do Procore. 

Rysunki warsztatowe

Rysunki warsztatowe to zbiór rysunków, diagramów, ilustracji i harmonogramów zawierających szczegółowe informacje techniczne i instrukcje dotyczące wyglądu, wymiarów, materiałów i rozmieszczenia komponentu, tak aby architekt mógł je porównać ze specyfikacjami. Rysunki warsztatowe są wymagane na mocy umowy i zazwyczaj przygotowuje je wykonawca lub dostawca, aby wyjaśnić, w jaki sposób ekipa produkcyjna lub instalacyjna ma wykonać i/lub zainstalować dany komponent.

Harmonogram krótkoterminowy

Harmonogram krótkoterminowy (SIS) to metoda zbierania danych o zadaniach od brygadzisty i członków ekip, dzielenia tych zadań na łatwe do opanowania pakiety prac, a następnie dostosowywania pracy do kamieni milowych projektu. Celem harmonogramu SIS jest opracowanie zaawansowanego planu pracy na okres jednego (1) lub kilku tygodni w celu zidentyfikowania ograniczeń i zależności zadań, ustalenia, które zadania mogą być wykonywane jednocześnie, oraz zapewnienia maksymalnej produktywności.

Harmonogram SIS

Zobacz Harmonogram krótkoterminowy (SIS). 

Instrukcje miejsca pracy

 Instrukcje miejsca pracy (SI) to formalna instrukcja wysyłana przez głównego wykonawcę, zawierająca wytyczne dla wykonawców pracujących nad projektem.

Zatrzymanie w skali ruchomej

Zatrzymanie w skali ruchomej odnosi się do części kwoty należnej z tytułu umowy, która jest potrącana od strony umowy (strony wykonującej pracę) przez stronę umowy (stronę płacącą za pracę).  Wysokość potrącanych kwot ustalana jest w oparciu o zbiór zmiennych standardów określonych w zakresie prac objętych umową. Jest to najlepsza branżowa praktyka w Australii, a także regulacja prawna, mająca na celu zapewnienie, że wykonawcy i podwykonawcy wypełnią wszystkie zobowiązania umowne związane zadaniem. 

Lista prac poprawkowych

Zobacz listę prac poprawkowych.

Warunki specjalne

Dotyczy Warunków Specjalnych Umowy o Roboty Budowlane. Zobacz Uzupełniające Warunki Ogólne.

Konsultant specjalistyczny

Konsultant specjalistyczny to stanowisko zawodowe przyznawane osobie lub firmie posiadającej specjalistyczną wiedzę i doświadczenie, która wykonuje pracę lub doradza osobom wymagającym szczególnej wiedzy specjalistycznej, umiejętności i/lub kwalifikacji w celu wykonania specjalnego zadania w krótkim okresie czasu. 

Wykonawca specjalistyczny

Wykonawca specjalistyczny jest osobą fizyczną lub firmą posiadającą specjalistyczne umiejętności, wiedzę, doświadczenie i licencję na wykonywanie prac w specjalistycznych budynkach. Przykłady klasyfikacji wykonawców specjalistycznych obejmują prace betoniarskie, dekoracyjne, rozbiórkowe, prace związane z płytami kartonowo-gipsowymi, elektryczne, windy, ogrodzenia, kształtowanie krajobrazu, hydrauliczne, chłodnicze, sanitarne i inne.

Specyfikacje

Specyfikacje to pisemne opisy zawierające szczegółowy opis i definiujące standardy wykonania dla konkretnych wymagań umownych. Specyfikację zazwyczaj pisze architekt i/lub zespół projektowy, aby opisać niezbędne materiały, zakres prac, proces instalacji i poziom jakości spełniający wymagania. 

Rozruch

Rozruch oznacza okres przejściowy między zakończeniem budowy a rozpoczęciem eksploatacji/zajęcia zasobu. W tym okresie zainstalowano systemy i podsystemy oraz przeprowadzono ich testy, aby upewnić się, że działają zgodnie ze specyfikacją projektu. Ponadto personel operacyjny Właściciela zapoznaje się z wymogami operacyjnymi przed przejęciem systemów i oddaniem zasobu do eksploatacji zgodnie z jego przeznaczeniem.

Przechowywane materiały

Przechowywane materiały to sprzęt, wyposażenie, dostawy i podobne przedmioty, które wykonawca kupuje z wyprzedzeniem i przechowuje na placu budowy lub poza nim przed ich wykorzystaniem do dokończenia prac projektowych. 

Podwykonawstwo
Podwykonawstwo to umowa prawna, na mocy której strona umowy na wykonanie prac angażuje stronę trzecią (podwykonawcę) do wykonania całości lub części prac określonych w umowie na wykonanie prac.
Podwykonawca
Podwykonawca to firma lub osoba fizyczna, której zlecono wykonanie części prac w ramach innej, istniejącej umowy przez zleceniodawcę, głównego wykonawcę lub innego wykonawcę.
Faktura podwykonawcy
Faktura podwykonawcy to żądanie płatności składane przez firmę lub osobę fizyczną, która zawarła wiążącą umowę z inną stroną umowy. W Procore termin faktura podwykonawcy jest odpowiednikiem terminu faktura płatna.
Zestawienie wartości podwykonawcy
Zestawienie wartości podwykonawcy (ZWP lub ZW Podwykonawcy) umożliwia podwykonawcom działającym dalej w łańcuchu dostaw szczegółowe zestawienie poszczególnych pozycji prac w ramach podwykonawstwa lub zlecenia zakupu dla podwykonawcy działającego wcześniej w łańcuchu dostaw.
Zadanie podrzędne

W Procore zadania podrzędne pozwalają na podział kosztów zadań w ramach projektu. Po dodaniu ich do Procore (lub zaimportowaniu za pośrednictwem zintegrowanego systemu ERP) możesz monitorować budżety i koszty projektu w porównaniu z nimi, co pomoże Ci lepiej ocenić, czy zarabiasz na swoim projekcie. Na przykład, jeśli Twój projekt obejmuje budowę wielopiętrowego budynku komercyjnego, możesz utworzyć osobne zadanie podrzędne dla budowy każdego piętra. Jeśli natomiast Twój projekt obejmuje zabudowę wielorodzinną, możesz utworzyć osobne zadanie podrzędne dla każdej pojedynczej struktury.

Przedłożenia

Przedłożenie oznacza informacje w formie pisemnej i/lub fizycznej dostarczone głównemu wykonawcy przez odpowiedzialnego wykonawcę (tj. wykonawców i podwykonawców). Informacje te są przekazywane zespołowi projektowemu w celu zatwierdzenia sprzętu, materiałów itp. przed ich wyprodukowaniem i dostarczeniem do projektu. Przedłożenia mogą być dostarczane w różnych formatach, takich jak rysunki warsztatowe, arkusze kalkulacyjne urządzeń i próbki materiałów. Przedłożenia są wymagane przede wszystkim po to, aby architekt i inżynier mogli zweryfikować, czy w projekcie zostaną zamontowane właściwe produkty i w odpowiedniej ilości, zgodnie z dokumentami projektu/dokumentami umowy.

Menedżer przedłożenia

W Procore menedżer przedłożenia to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie przedłożenia przez cały cykl jego życia. Jeśli utworzysz przedłożenie i masz uprawnienia na poziomie „Standardowym” lub „Administrator” do narzędzia Przedłożenia, Twoje imię i nazwisko będzie domyślnie wyświetlane jako „Menedżer przedłożenia”. Jednak użytkownicy z uprawnieniami na poziomie „Administrator” do narzędzia Przedłożenia mają możliwość przypisania roli menedżera przedłożeń dowolnemu użytkownikowi Procore, któremu przyznano uprawnienia na poziomie „Standard” lub „Administrator” do narzędzia Przedłożenia (Uwaga: użytkownicy z uprawnieniami na poziomie „Standard” nie mają uprawnień do zmiany menedżera przedłożeń). Pole „Menedżer przedłożenia” umożliwia zmianę właściciela przedłożenia, jeśli osoba, która je utworzyła (lub obecny menedżer przedłożenia), nie jest już członkiem zespołu projektowego.

Pakiet przedłożeń

Pakiet przedłożeń to kontener, w którym przechowywane jest co najmniej jedno przedłożenie. Zazwyczaj główny wykonawca tworzy pakiety przedłożeń, w których wymienione są wszystkie poszczególne przedłożenia dotyczące konkretnej branży lub podwykonawcy. Można na przykład utworzyć pakiet przedłożeń zawierający wszystkie dokumenty związane z instalacją wodno-kanalizacyjną w komercyjnym projekcie budowlanym.

Obliczenia harmonogramu przedłożeń

Obliczenia harmonogramu przedłożeń to opcja konfiguracji zaplecza w Procore, w której szacowane terminy realizacji odpowiedzi są automatycznie obliczane na podstawie wstępnie zdefiniowanego czasu realizacji (na przykład pięciu (5) dni). Obliczenia te pomagają w terminowym udzielaniu odpowiedzi przez wyznaczonych weryfikatorów w ramach procesu zatwierdzania przedłożenia.

Przepływ pracy przy przedłożeniu

W systemie Procore przepływ pracy przy przedłożeniu definiuje grupę osób odpowiedzialnych za przeglądanie i zatwierdzanie poszczególnych przedłożeń. Każde przedłożenie utworzone w Procore może mieć inny przepływ pracy przy przedłożeniu. Ponadto wyznaczeni członkowie przepływu pracy przy przedłożeniu dokumentów mogą składać się z osoby przedkładającej oraz jednej lub większej liczby osób zatwierdzających

Szablon przepływu pracy przedłożenia

W Procore szablon przepływu pracy przedłożeń dokumentów zapewnia użytkownikom z uprawnieniami na poziomie „Administrator” w narzędziu Przedłożenia możliwość zdefiniowania osób przedkładających i osób zatwierdzających w procesie przeglądu przedłożeń w ramach projektu. Możesz utworzyć wiele szablonów przepływu pracy, aby dostosować je do konkretnych potrzeb procesu weryfikacji.

Osoba przedkładająca

W przypadku korzystania z oprogramowania Procore do zarządzania procesem przedłożeń w ramach projektu, Osoba przedkładająca oznacza osobę, która dostarczyła informacje zawarte w przedłożeniu (na przykład rysunki, plany, dokumenty itp.) głównemu wykonawcy, aby zespół projektowy mógł przejrzeć i zatwierdzić przedłożenie. Zazwyczaj osoba wyznaczona do roli osoby przedkładającej dla przedłożenia jest osobą kontaktową pracującą dla odpowiedzialnego wykonawcy (na przykład podwykonawcy lub kierownika budowy). 

Zasadnicze ukończenie

Zasadnicze ukończenie to termin prawny oznaczający etap, na którym prace nad projektem budowlanym zostają uznane za wystarczająco ukończone i zgodne z umową, co umożliwia właścicielowi rozpoczęcie zajmowania lub użytkowania powstającego zasobu zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Usługi uzupełniające

Zobacz Usługi dodatkowe.

Uzupełniające warunki ogólne

Uzupełniające warunki ogólne odnoszą się do formalnych modyfikacji Warunków ogólnych umowy o roboty budowlane. Jeśli Uzupełniające warunki ogólne zostaną formalnie wydane przez Właściciela, sporządza się je w formie oddzielnego dokumentu, takiego jak aneks lub załącznik, a jego postanowienia zastępują Warunki ogólne umowy.

Przełączenie nakładki

Tryb, w którym użytkownik może znajdować się podczas korzystania z funkcji porównywania rysunków w narzędziu Rysunki. Gdy użytkownik porównuje 2 różne wersje rysunku, istnieje możliwość przeglądania każdej wersji osobno jako „powtórki”. Użytkownik może kliknąć „Przełączenie nakładki”, aby zobaczyć inną wersję rysunku.

Administrator systemu

Administrator systemu ma uprawnienia na poziomie „Administrator” do standardowych narzędzi w bezpłatnym koncie Procore w swojej firmie.

powrót na górę


T

Numer identyfikacji podatkowej

W Stanach Zjednoczonych patrz: numer identyfikacyjny pracodawcy, federalny numer identyfikacyjny lub federalny identyfikator podatkowy

Bilet T&M

Bilet T&M to powszechnie używany papierowy formularz, który rejestruje szczegóły wniosku pracodawcy o zlecenie współpracownikowi wykonania pracy wykraczającej poza zakres obowiązków. Skrót od czas i materiały. Określa wydatki wykonawcy lub podwykonawcy, takie jak zużycie materiałów i sprzętu, koszty pracy i wszelkie narzuty na zysk. W Procore Bilet T&M zapewnia współpracownikom cyfrową metodę dokumentowania i śledzenia wydatków wykraczających poza zakres projektu, aby mieć pewność, że zostaną zapłacone. 

Znaczniki/słowa kluczowe

W Procore dostępnych jest wiele narzędzi umożliwiających dodawanie znaczników/słów kluczowych do rekordu. Jeśli masz dużą liczbę rekordów, użytkownikom łatwiej będzie używać funkcji wyszukiwania narzędzia, aby znaleźć rekordy oznaczone tymi znacznikami/słowami kluczowymi.

Testowanie

Testowanie oznacza formalne zastosowanie określonej procedury lub zestawu procedur w celu obserwacji działania, niezawodności i jakości produktu końcowego, aby upewnić się, że komponent lub inny produkt końcowy został zmontowany, wyprodukowany i zainstalowany w określony sposób, przy użyciu odpowiednich standardów wykonania. 

Wątek

W narzędziu Rozmowy Procore wątek to grupa jednej lub większej liczby wiadomości rozpoczętych w wyniku odpowiedzi na inną wiadomość. Wątki są przydatne, gdy chcesz odpowiedzieć na konkretną wiadomość w rozmowie lub przeprowadzić dodatkową dyskusję na jej temat.

Karta kontrolna

W Procore termin „karta kontrolna” odnosi się do karty kontrolnej utworzonej w narzędziu do tworzenia kart kontrolnych na poziomie firmy. Gdy wpis na karcie kontrolnej jest tworzony przy użyciu innego narzędzia Procore (na przykład w sekcji „Karty kontrolne” narzędzia Dziennik projektu, narzędzi Arkusze czasu lub aplikacji mobilnej Mój czas), nazywa się go wpisem karty kontrolnej.

Wpis karty kontrolnej

W systemie Procore termin „wpis karty kontrolnej” odnosi się do pojedynczego wpisu pozycji wiersza dotyczącego czasu pracy pracownika w sekcji „Karty kontrolne” narzędzia Dziennik projektu, narzędzi Arkusze czasu i aplikacji mobilnej Mój czas.

Arkusz czasu

W systemie Procore termin „arkusz czasu” odnosi się do zbioru pojedynczych kart kontrolnych i wpisów karty kontrolnej dla jednej daty. 

Administrator narzędzia

W Procore administrator narzędzia to użytkownik Procore, któremu przyznano uprawnienia „administratora” do określonego narzędzia na poziomie firmy lub projektu. Na przykład, jeśli przyznano Ci uprawnienia „Administrator” w narzędziu Budżet na poziomie projektu, możesz wykonywać wszystkie dostępne zadania, a także konfigurować ustawienia w narzędziu Budżet na poziomie projektu. 

Wykonawcy branżowi

Wykonawcy branżowi (zwani również specjalistycznymi wykonawcami branżowymi) to osoby lub firmy posiadające specjalistyczną wiedzę w rzemiośle lub zawodzie budowlanym (takim jak ciesielstwo, elektryka, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i inne), których zadaniem jest wykonanie określonych zadań w ramach projektu budowlanego.

Badanie porównawcze

Badanie porównawcze (nazywane również studium handlowym, analizą alternatyw lub analizą zalet) to analiza porównawcza, która bada wpływ na koszty, harmonogram i jakość zamiany jednej metody budowy i/lub elementu projektu na inną. Celem badania porównawczego jest rozwiązanie złożonego problemu przy użyciu różnych kryteriów, aby wykazać decydentom korzyści i ryzyko związane z wymianą lub substytucją.

Transfer

Transfer oznacza zmianę właściciela w celu wykonania pracy. 

Przekaz

W systemie Procore dokument przekaz to zapis przypominający specyfikację przesyłki, służący do rejestrowania dokumentów, rysunków, towarów, materiałów, próbek i dostaw przesyłanych między jednostkami w ramach projektu.

powrót na górę


U

Zaniżenie rozliczenia

Zaniżenie rozliczenia odnosi się do praktyki, w której wykonawcy wystawiają faktury za niższą część robocizny, materiałów i usług, niż faktycznie wykonano w okresie rozliczeniowym.

Unikatowy identyfikator

Unikatowy identyfikator to ciąg znaków identyfikujący wpis w systemie. Unikatowym identyfikatorem konta użytkownika Procore jest adres e-mail użytkownika. Oznacza to, że dwóch użytkowników nie może mieć tego samego adresu e-mail.

Jednostka miary

W programie Procore można utworzyć jednostkę miary (UOM) służącą do wyrażania następujących wielkości do wykorzystania w narzędziach do zarządzania finansami Procore: czasu, kwoty, długości, powierzchni, objętości lub masy. Na przykład godziny, każda, stopa kwadratowa.

Wcześniejszy wykonawca

W Procore wcześniejszym wykonawcą jest osoba, firma lub podmiot, który zawarł umowę prawną z Twoją firmą w celu wykonania prac nad projektem budowlanym. Termin „wcześniejszy wykonawca” oznacza osobę, firmę lub podmiot płacący posiadaczowi konta w firmie Procore za wykonanie zleconej pracy.  

Faktura procesów wcześniejszych

W Procore faktury procesów wcześniejszych obejmują faktury właściciela wystawiane na podstawie umów na wykonanie prac, faktury finansowania wystawiane na podstawie funduszy oraz faktury głównego wykonawcy/klienta wystawiane na podstawie umów z klientem.

powrót na górę


V

Inżynieria wartości

Inżynieria wartości (VE) odnosi się do zestawu procedur kontroli kosztów realizowanych etapami, których celem jest optymalizacja wartości projektu poprzez badanie, ocenę, opracowywanie i prezentowanie tańszych alternatyw (na przykład materiałów, rozwiązań i technik) bez uszczerbku dla funkcji, wydajności, jakości lub niezawodności gotowego zasobu. 

Wirtualna wizytówka

Wirtualna wizytówka (vCard) to elektroniczna wizytówka w formacie pliku VCF. 

Plik wirtualnego kontaktu

Plik wirtualnego kontaktu (.vcf lub VCF) to standardowy format pliku wizytówek elektronicznych. 

Wirtualne projektowanie i budowa

Wirtualne projektowanie i budowa (VDC) to szerokie podejście polegające na tworzeniu wirtualnego modelu w celu wizualizacji procesu budowy i produktu końcowego. W VDC tworzony jest model , który pomaga zespołowi analizować harmonogram projektu i kosztów, procesy testowania i inne aspekty projektu budowlanego. 

powrót na górę


W

Gwarancja

Gwarancja to pisemny dokument wydany przez producenta lub usługodawcę, który zapewnia gwarancję jakości. Gdy produkt lub usługa ma wadę. lub nie spełnia tej jakości, nabywca posiadający gwarancję może skorzystać z gwarancji i wymienić lub naprawić produkt lub usługę.  W budownictwie gwarancje wyraźne są wystawiane przez wykonawców i stanowią część dokumentów umowy budowlanej. 

Kod zarysu WBS

W narzędziach do zarządzania projektami innych firm (na przykład Microsoft Project i Primavera P6) kod zarysu WBS to konwencja numerowania struktury WBS wykorzystująca miejsca dziesiętne do oznaczenia hierarchii działań w harmonogramie. W Procore kody zarysu WBS można zaimportować do narzędzia harmonogramu projektu. To zaimportowane pole nie jest powiązane z funkcją struktury podziału pracy Procore. 

Podpis mokry

Podpis mokry to fizyczny podpis złożony na papierowym dokumencie. Termin ten jest często używany do określenia, czy autoryzowany dokument został podpisany fizycznie długopisem, w przeciwieństwie do autoryzacji za pomocą podpisu elektronicznego/cyfrowego (tzw. e-podpisu). 

Biała lista

Zobacz lista dozwolonych

Symbol wieloznaczny

W informatyce symbol wieloznaczny to znak, który można wpisać w ciąg znaków w celu reprezentowania jednego (1) lub więcej znaków. Najczęściej stosowanym symbolem wieloznacznym jest gwiazdka (*), często używana na końcu części słowa w celu reprezentowania jednego lub więcej znaków w ciągu wyszukiwania. Na przykład w narzędziu RFI na poziomie projektu wpisanie door* w polu wyszukiwania zwróci wyniki wyszukiwania, które mogą obejmować door, doors, doorframe, doorframes oraz doorway

Zeznanie świadka

Zeznanie świadka to oświadczenie sporządzane w ramach procesu badania incydentu i wykorzystywane w celu lepszego zrozumienia, co się wydarzyło, dlaczego się wydarzyło i w jaki sposób można zapobiec podobnym incydentom w przyszłości.

Praca

Praca to szeroko rozumiane pojęcie, którym określa się wszelkie prace fizyczne, materiały i sprzęt związane ze zmianą, budową, wyburzaniem, przygotowywaniem, naprawą i renowacją budynku lub miejsca zgodnie ze specyfikacjami umowy.  

Struktura podziału pracy

W Procore struktura podziału pracy (WBS) to funkcja zapewniająca użytkownikom elastyczną metodę organizowania i raportowania informacji finansowych. Dzięki WBS właściciele, główni wykonawcy i wykonawcy specjalistyczni mogą tworzyć niestandardowe ramy unikalnych segmentów i reguł do tagowania, śledzenia i raportowania za pomocą narzędzi do zarządzania finansami firmy Procore.

Zakres prac

W programie Procore pole Zakres prac służy do kategoryzacji projektu według jego zakresu, np. Nowa konstrukcja lub Renowacja/Modyfikacja.

Przepływ pracy

W Procore przepływ pracy to proces definiujący ścieżkę zatwierdzania. 

Pracownik

W Procore pracownik jest członkiem ekipy i nie posiada konta użytkownika Procore z poświadczeniami do Procore. Pracowników można tworzyć i usuwać tylko w narzędziu Ekipy projektu.  Dane pracownika zawierają imię i nazwisko. Opcjonalnie może zawierać identyfikator pracownika i klasyfikację. Wszelkie rekordy pracowników utworzone za pomocą narzędzia „Ekipy” projektu można zobaczyć i/lub edytować na karcie „Kontakty” w narzędziu „Katalog” na poziomie firmy i projektu. 

 

powrót na górę


X

przekrój

Skrót od Obszar przekroju poprzecznego.

powrót na górę


Y

Jard sześcienny betonu

Jeden (1) jard sześcienny betonu odpowiada 27 stopom sześciennym. 

powrót na górę

Z

Kod pocztowy

Kod pocztowy (Zone Improvement Plan, ZIP) to system kodów pocztowych opracowany przez Pocztę Stanów Zjednoczonych (USPS). Sprawdź icon-external-link.png usps.com.

Plik ZIP

Plik ZIP to popularny format plików archiwalnych opracowany w 1989 r., który obsługuje kompresję danych. 

Podział na strefy

Podział na strefy odnosi się do przepisów i regulacji rządowych, które ograniczają sposób użytkowania nieruchomości na określonych obszarach geograficznych.  

powrót na górę


 

  • Was this article helpful?